Matovič plánuje na Slovensku ďalšie celoplošné testovanie

Matovič plánuje na Slovensku ďalšie celoplošné testovanie

BRATISLAVA / Vláda v pondelok zasadala k aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku. Ministri rokovali o dátach a predpokladoch o tom, ako sa bude situácia vyvíjať nasledujúce dni, týždne a mesiace. Premiér Igor Matovič na brífingu uviedol, že Slovensko čaká ďalšie celoplošné testovanie. Testovať by sa malo začať už najbližší víkend.

V súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, no podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nebudú stačiť.  Situácia na Slovensku je podľa neho veľmi vážna, až kritická. Mutácia vírusu je mimoriadne silná aj podľa premiéra Igora Matoviča, a nastavený lockdown nezlomí krivku dole. Podľa premiéra teda zostáva jediné riešenie, a to celoplošné testovanie.

"Ak sa nám podarí nasadiť plošné testovanie týždeň čo týždeň, tak sklon krivky pôjde dole," skonštatoval Matovič. Najneskôr od budúceho víkendu plánujú začať s masívnym plošným testovaním. Prvý víkend by mali testovať všetky okresy a následne v tom okrese chcú testovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 %. Na tomto sa zatiaľ v pondelok neoficiálne dohodla vláda. O ďalšom pláne budú následne ešte rokovať. "My dostávame ako Ministerstvo vnútra SR veľmi veľa žiadostí od samospráv, aby sme boli nápomocní. Pretože chcú testovať," doplnil šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Matovič opäť hovoril aj o neschopnosti ministra hospodárstva Richarda Sulíka nakúpiť antigénové testy a že si nesplnil úlohu. Podľa premiéra preto pribudne cez 4-tisíc zbytočných obetí. "Jedna možnosť je nerobiť nič a nechať lockdown ako je," povedal Matovič.

Aktuálne Slovensko eviduje ďalší rekord hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v nemocniciach, pribúdajú aj pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj pacienti na podporných ventilačných režimoch. Podľa Krajčího je to výsledok toho, že na Slovensku neboli dodržiavané opatrenia. Avšak ešte výraznejší vplyv má nový kmeň z Anglicka, pričom ide o oveľa infekčnejší kmeň oproti tomu, ktorý tu bol.

"Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí a teda ani počty hospitalizovaných," povedal Krajčí. Tento kmeň je podľa neho agresívny a čím ho bude viac, tým sa zhoršuje prognóza, ktorá je pred nami. "Stále sa nám nedarí dostať reprodukčné číslo pod jeden," uviedol Krajčí. Ak sa to nezmení, situácia bude ešte vážnejšia.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Najlepšie počasie
05:10 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
05:15 Nové bývanie
05:45 Miláčikovo
06:15 Súdna sieň
05:35 Kutyil s.r.o.
06:15 Hotelová inšpekcia XIII.
07:20 Tradičné recepty z celého sveta III. - Pomocníci v domácnosti
05:05 Zatancuj si s Nely
05:15 Krtko
05:45 Ruby z dúhy I.
05:35 Dobrodružství Hucka Finna
07:30 Až vyjde měsíc
09:15 Noc s králem