Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom trpí už 13 rokov vážnym nedostatkom

29.11.2020 09:46 Noviny.sk Slovensko

Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom trpí už 13 rokov vážnym nedostatkom

SLOVENSKO / UKRAJINA / Na hraniciach s Ukrajinou panuje teraz zvláštny režim. Hraničné priechody, určené pre peších, sú pre pandémiu uzavreté a pešo tak hranicu prekročíte len vo Vyšnom Nemeckom. To je mimochodom priechod, kde je to za normálnych okolností zakázané. Zmeniť sa to malo už dávno - ale nestihlo sa to.

Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom trpí už 13 rokov vážnym nedostatkom. Pre peších cestujúcich tu totiž po celý čas, platí zákaz prekročenia hranice. "V roku 2006 na základe nóty vlády Ukrajiny, došlo k zmene v znení zmluvy," uviedla hovorkyňa RHCP Sobrance Agnesa Kopernická.


Chodcov tu však teraz predsa začali vybavovať. Ide o výnimku v rámci mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom. "V čase núdzového stavu, z dôvodu uzavretia cestných hraničných priechodov Ubľa a Veľké Slemence, ktoré sú určené k prestupu peších cestujúcich," dodáva Kopernická.


Chodci chcú aby tu pre nich výnimka platila aj po skončení núdzového stavu. Prísne schengenské pravidlá však vyžadujú rekonštrukciu priechodu."Ide to rýchlo. Tri hodiny, nie dlho sme čakali," povedali chodci.


"Súčasťou rekonštrukcie pracoviska osobná doprava, bude aj vytvorenie nového koridoru pre peších v oboch smeroch, vrátane nového objektu pre vybavovanie peších cestujúcich," povedala hovorkyňa finančnej správy Drahomíra Adamčíková.

Rekonštrukcia za takmer 6 a pol milióna eur má byť hotová do konca budúceho roku. Stavebné práce však ešte doteraz vôbec nezačali. "Projekt sa v súčasnosti nachádza vo fáze zabezpečenia stavebného povolenia, ktoré je komplikované z dôvodu naprojektovaných častí na pozemkoch v správe rezortu vnútra," uzavrela Adamčíková.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:40 V siedmom nebi
12:05 Poklady z blšáku V.
12:40 Zlato v garáži IV.
13:10 Profesionáli II.
11:35 Nákupné maniačky
12:50 Prvé oddelenie
13:05 Spravodlivosť v krvi X.
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
11:25 Království surikat: Příběh začíná
12:50 Nine
15:05 Rodinná loupež