Radosť matky ťažko postihnutej Vanessy: Aj napriek ťažkostiam už môže navštevovať bežnú školu

Radosť matky ťažko postihnutej Vanessy: Aj napriek ťažkostiam už môže navštevovať bežnú školu

ZEMIANSKA OLČA / Osemročná Vanessa je aj napriek ťažkému postihnutiu už riadnou prváčkou základnej školy v Zemianskej Olči. Mama o ňu bojovala s úradmi, pretože ju umiestnili do detského domova. Napriek počiatočným ťažkostiam však spolu s riaditeľkou školy zvládli jej zaradenie do bežnej školy.

"Vanesska chodí druhý týždeň do školy a má sa velice dobre, cíti sa tu dobre," povedala Martina, Vanessina matka. O mentálne aj telesne hendikepovanú Vanessu jej mama bojovala na súdoch tri roky, kým jej ju vrátili z detského domova. Umiestnenie navrhli úrady, odôvodnili to zdravotnými komplikáciami. Tie boli aj na začiatku školského roka. Napriek zápisu do klasickej školy jej návštevu kompetentní neodporúčali.

"Nakoniec sme získali aj od lekára odporúčanie na individuálne vzdelávanie, aj máme poradenské orgány, ktoré nám pomohli vypracovať individuálny výchovno-vzdelávací program pre Vanessu," uviedla riaditeľka ZŠ Zemianska Olča Dagmar Janišová. "Prispôsobili sme to k nášmu rozvrhu, aby sme mohli mať aj my riadne vyučovanie. Má aj vlastné hodiny, keď tu deti nie sú a venuje sa jej špeciálna pedagogička," prezradila učiteľka ZŠ Zemianska Olča Katarína Štefankovičová.


"Ostatné deti tiež boli prekvapené zo začiatku, ale potom už išli aj k nej, rešpektujeme jej nálady a nerobíme nič nasilu," povedala špeciálne pedagogička Renáta Cútová. Do tej istej školy chodí aj jeden z troch bratov Vanessy. Stretnutia na chodbe sú vždy emotívne. "Vanesska má predpísaných 5 hodín týždenne a sú to výchovné predmety, ktoré sú skôr na rozvoj motoriky alebo emočných kompetencií. Deti v podstate čo potrebujú: kontakt, potrebujú sa hrať a pokiaľ sa Vanesska zapája, oni sa s ňou hrajú," povedala Janišová. "Pre nás je to veľký zázrak, že Vanesska chodí do školy napriek postihnutiu, je medzi ľuďmi, deťmi, niečo nové, zázračné," skonštatovala Vanessina matka.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

12:40 V siedmom nebi
15:00 Súdna sieň
16:20 Modrý kód
12:40 Zlato v garáži IV.
13:10 Profesionáli II.
14:10 Najlepšie svetové videá V.
12:50 Prvé oddelenie
13:05 Spravodlivosť v krvi X.
14:00 9-1-1 III.
12:55 Knihy od Stonožky
13:05 Ruby z dúhy I.
13:25 Viking Vicky
12:50 Nine
15:05 Rodinná loupež
16:50 Mopsík k zulíbání