Prezidentka po Bezpečnostnej rade SR: Nad plošným testovaním visí ešte viacero otáznikov

Prezidentka po Bezpečnostnej rade SR: Nad plošným testovaním visí ešte viacero otáznikov

BRATISLAVA / Tri dni trvalo vláde, kým prezidentku Zuzanu Čaputovú oboznámila s podrobnosťami najväčšieho testovania, aké Slovensko kedy zažilo. Prezidentka tvrdí, že dostala odpovede na množstvo otázok. Nad niektorými však podľa nej stále visí veľa otáznikov. Napríklad povinná karanténa pre tých, čo sa odmietnu otestovať.

"Myslím si, že testovanie má byť dobrovoľné, pričom si myslím, že ak je niekto sankcionovaný tak sa o dobrovoľnosti nedá hovoriť," vyjadrila sa prezidentka Zuzana Čaputová. Takto jednoznačne znel odkaz z prezidentského paláca, potom, ako si hlava štátu vypočula vládne argumenty obhajujúce najväčšie testovanie, aké Slováci kedy zažili.  "Bude to s veľmi veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné s tým, že ľudia, ktorí sa nepreukážu akýmkoľvek testom, budú najbližších 10 dní v karanténe," povedal premiér Igor Matovič. 


A za porušenie karantény hrozí sankcia v stovkách eur. No a práve s podmienkou domácej karantény sa však okamžite zodvihla vlna s tým súvisiacich otázok. Vrátane tých od prezidentky. Spĺňa to pre vás tú podmienku dobrovoľnosti? "Ja by som tam vnímala isté ústavné otázniky. Keď som sa na to pýtala dnes, tak dostala som informáciu, že táto téma ešte nie je uzatvorená." 

Prezidentka sa na dnešnej bezpečnostnej rade, ktorú nechala zvolať podľa vlastných slov pýtala aj na spoluprácu so samosprávami. Tie tiež čoraz hlasnejšie volajú po ďalších informáciách. "Nemajú dostatok faktov, informácií a pomoci na to, aby celú akciu mohli úspešne zrealizovať," pokračovala prezidentka. Na mieste je v tomto prípade podľa prezidentky aj otázka kondície slovenského zdravotníctva. Či bude schopné v prípade obrovského vyťaženia odberových lekárov, či zdravotníkov zabezpečiť starostlivosť o ľudí chorých na Covid. "Tie predikcie hovoria o tom, že v horizonte dvoch týždňov by to mohlo byť okolo 2000 možno o tri týždne 3500 ľudí, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu s touto diagnózou," vyhlásil premiér. 

Už najbližšie víkendové testovanie na Orave bude skúškou. Zatiaľ čo premiér predpovedá úspech, prezidentka je opatrnejšia. "Nepripúšťame si scenár, že na t Orave to dopadne zle,"  poznamenal Matovič. "Bude to veľmi dôležitý ukazovateľ, ako sme schopní zabezpečiť celoplošné testovanie na celom Slovensku," dodala prezidentka.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
05:10 Súdna sieň
05:15 Kixšou
05:55 Súdna sieň
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja - Špeciál
06:45 Policajti v akcii
08:00 Policajti v akcii
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:10 Můj kamarád delfín
07:50 Zůstaň nablízku
09:30 Až vyjde měsíc