FOTO: Silný dážď zasiahol Slovensko. Pre záplavy niektoré obce evakuovali

FOTO: Silný dážď zasiahol Slovensko. Pre záplavy niektoré obce evakuovali

SPIŠ / Dvojdňový nepretržitý lejak spôsobil na Spiši katastrofu. Podvečer sa začali vylievať toky v Gelnici, Krompachoch a v Markušovciach. Nasadených bolo množstvo hasičov. Dobrovoľníci aj profesionáli odčerpávali vodu z pivníc domov, budovali protipovodňové zábrany. V krompašskej osade sa na pár hodín sami obyvatelia evakuovali. Zaplavená cesta v Markušovciach zase odrezala od sveta dve dediny. Nepretržité dažde spôsobili na viacerých miestach Slovenska vážne problémy. A žiaľ, vyžiadali si aj ľudský život. Telo utopeného mladého muža našli záchranári dnes predpoludním

Situácia sa začala dramatizovať v podvečerných hodinách. Prvá obec, ktorá vyhlásila tretí povodňový stupeň, bola Markušovce. Sútok Levočského potoka a Hornádu vytvoril v dedine pohromu. "Máme nasadenú DHZtku našu, privolali sme si na pomoc Danišovce, Rudňany. Osádzame tie protipovodňové bariéry. Ale horšie je to na druhej strane. Tam to už majú v záhradách," uviedol starosta Markušoviec Marek Virág. 

Rovnako ako pred desiatimi rokmi aj teraz v Gelnici ohrozila voda hlavný ťah na Košice. V nočných hodinách bola hladina tesne pod úrovňou mosta, ktorý vedie do mesta. Cestu zaplavili toky z okolotých lesov. Voda spomalila dopravu aj pri Jaklovciach. V časti Pod skaličkami zaplavila jeden jazdný pruh.

Prvá obeť záplav 

Na Zamagurí majú, žiaľ, povodne svoju prvú obeť. Je ňou 26-ročný muž z Jezerska. Ponad dedinský potok vedie drevená lávka, na nej sa pravdepodobne muž pošmykol, keď sa vracal domov z práce z popoludnajšej smeny.

Po výdatných zrážkach nemal šancu dostať sa z rozbúrených vĺn. Keď ho mama ráno doma nenašla, zavolala na políciu a tá požiadali aj dobrovoľných záchranárov horskej služby Pieninského národného parku, aby im išli spolu s hasičmi do terénu na pomoc. Jeho bezvládne telo našli po pár hodinách zamotané do konárov stromov niekoľko stoviek metrov od miesta, kde do rieky spadol.

Vytopilo osadu v Krompachoch 

Desiatky hasičov bojovalo proti vode v Krompašskej osade na Hornádskej ulici. Hasiči zastavili rozbúrený Hornád protipovodňovými bariérami a vrecami s pieskom. Väčšina tamojších obyvateľov pred vodou ušla z domov do mesta.  "Doteraz sme evakuovali 20 detí, 12 žien a 11 mužov. Domy sú vytopené aj z vnútra, momentálne chlapi ešte prehľadávajú aj tieto kvázy paneláky," vysvetľuje veliteľ zásahu Mikuláš Papp. 

Pre pre obyvateľov sú pripravené náhradné ubytovacie priestory v školských zariadeniach. Domov sa dostanú až keď voda opadne. Hasiči zastavili rozbúrený Hornád protipovodňovými bariérami a vrecami s pieskom. Podarilo sa im to na poslednú chvíľu, kedy Hornád naplnil svoje koryto.

Evakuácia Medzeva 

Problémy hlási aj mesto Medzev neďaleko Košíc, v ktorom je najviac postihnutá miestna osada. Obyvatelia sa dočasne presťahovali ku svojim známym. Do príbytkov sa im valila voda rýchlym tempom. Hustý dážď a s tým spojené aj zvýšené hladiny vodných tokov narobili problémy aj v okolí Košíc. Voda vyhnala ľudí zo svojich obydlí.

Primátor mesta vyhlásil dnes ráno tretí stupeň povodňovej aktivity. Najhoršia situácia je v miestnej osade, do ktorej sa vylieva rieka Bodva. Na mieste zasahuje desiatky hasičov, ktorí pomáhajú pri odčerpávaní vody ale aj pri pieskovaní.

Pozrite si situáciu na východe Slovenska:  

Dážď zasiahol aj Liptov 

Silný dážď úplne vystrašil obyvateľov Lipotvských Sliačov. Ešte v lete totiž zažili obrovské záplavy z potoka Sliačanka. Túto noc zasahovali dobrovoľní hasiči, vodohospodári a aj miestni ľudia. Chceli zabrániť zopakovaniu scenára z leta. Vodohopodári bagrom zväčšovali koryto potoka. Hasiči boli celú noc na nohách. Našťastie situácia sa po niekolkých hodinách stabilizovala.

Vážna situácia v okolí Skalice 

V okrese Skalica evidujeme aj zvýšené hladiny miestnych potokov, situácia je vážna.

Pozrite si aká je situácia v Tatrách: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Najlepšie počasie
05:10 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
05:15 Nové bývanie
05:45 Miláčikovo
06:15 Súdna sieň
05:35 Kutyil s.r.o.
06:15 Hotelová inšpekcia XIII.
07:20 Tradičné recepty z celého sveta III. - Pomocníci v domácnosti
05:05 Zatancuj si s Nely
05:15 Krtko
05:45 Ruby z dúhy I.
05:35 Dobrodružství Hucka Finna
07:30 Až vyjde měsíc
09:15 Noc s králem