Kalkulačka: Zistite koľko vám ešte chýba do dôchodku

Kalkulačka: Zistite koľko vám ešte chýba do dôchodku

BRATISLAVA / Slovensko už musí reagovať aj na starnutie svojho obyvateľstva. Kým dnes na jedného dôchodcu pripadajú štyria produktívni ľudia, o 10 rokov to už budú len traja. Ministerstvo práce preto ponúklo na pripomienkovanie návrh Ústavného zákona o dôchodkovom systéme, ktorý by mal byť stabilný a udržateľný.

Výpočet dovŕšenia dôchodkového veku si vypočítate TU.  

"Po odpracovaní určitého počtu rokov, zatiaľ to vychádza podľa tých prepočtov 40, by mal každý nárok na odchod do dôchodku. Kto chce pracovať ďalej, môže pracovať ďalej," vraví minister práce Milan Krajniak. 

Tento takzvaný individuálny strop by mal podľa ministra nahradiť súčasne platnú hranicu, ktorá je rovnaká pre všetkých - a to 64 rokov. Matky ju majú nižšiu, podľa počtu detí. Podľa mnohých kritikov by však tieto parametre mnohým penzistom priniesli nižšie sumy, a pracujúcim zase vyššie odvody. Dôchodkový systém je však veľmi zložitý, takže o jeho úpravách sa bude ešte veľa rokovať. Dnes 12 dôležitých princípov predstavila národná banka.

Podľa centrálnej banky by ústavný zákon o dôchodkovom systéme mal obsahovať dvanásť princípov. Právna úprava by mala vytvoriť pevné miesto pre druhý dôchodkový pilier, má chrániť súkromný majetok a mal by sa klásť dôraz na doživotné dôchodkové zabezpečenie.

Dôchodkový systém by mal podľa NBS reagovať na demografický vývoj. Vek odchodu do dôchodku preto banka odporúča naviazať na očakávanú dĺžku života v starobe. Ak legislatívne úpravy v dôchodkoch posunú udržateľnosť systému do vysokého rizika, mali by sa automaticky aktivovať korekčné mechanizmy, ktoré by postupne posúvali systém naspäť smerom k finančnej rovnováhe.

Dôchodky vyplácané Sociálnou poisťovňou by sa mali valorizovať aspoň o rast životných nákladov tak, aby sa udržala kúpna sila penzistov. Dôchodcovia by mali byť podľa NBS pravidelne informovaní o získaných nárokoch zo všetkých troch dôchodkových pilierov. NBS tiež odporúča obmedziť počet špeciálnych dôchodkových systémov, ktoré už v súčasnosti majú silové zložky štátu.

Guvernér NBS Peter Kažimír upozornil na to, že ľudia na Slovensku starnú, a preto bude ubúdať počet ekonomicky aktívnych ľudí. "Vzniká reálne riziko, že populácia zostarne skôr, ako sa nám zásadnejšie podarí zvýšiť životnú úroveň," povedal na tlačovej besede. Ak chce mať podľa neho Slovensko udržateľné verejné financie, ich veľmi dôležitým prvkom je udržateľnosť dôchodkového systému. "Je správne, že zámer schváliť ústavný zákon existuje," povedal Kažimír. Ako ho doplnil viceguvernér centrálnej banky Ľudovít Ódor, predstavenými 12 princípmi chce centrálna banka prispieť do diskusie o podobe ústavného zákona o dôchodkovom systéme. "Týchto 12 princípov sa celkom dobre zhoduje s princípmi, ktoré predstavilo ministerstvo práce a sociálnych vecí," dodal.

Pozrite si archívnu reportáž o téme: 

Zdroj: noviny.sk/SITA/rozpoctovarada.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:35 ZLATÁ MASKA
12:20 MILÁČIKOVO
13:00 VIP Nákupné maniačky s Norou Mojsejovou
11:00 NOVÉ BÝVANIE
12:25 Voda pre slony
15:00 "Adéla ještě nevečeřela"
11:00 Áno, šéfe USA VI.
12:25 Kto porazí šéfkuchára
12:55 Kto porazí šéfkuchára
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
12:15 Medzi nami zvieratkami
11:35 Sladko-slaná láska
13:15 Životy svatých 1/2
14:55 Altamira