Zatiahnuté
Bratislava
Edmund
1.12.2022
FOTO: Cesta sa prepadla rovno do dvora domu. Rodine sa naskytol hrozivý pohľad
Zdielať na

FOTO: Cesta sa prepadla rovno do dvora domu. Rodine sa naskytol hrozivý pohľad

ČAVOJ / V obci Čavoj v prievidzskom okrese vyhlásili mimoriadnu situáciu. Prepadla sa tu totiž časť jedinej prístupovej cesty do obce. Oporný múr, ktorý ju držal, sa rozpadol. Miestni tvrdia, že na jeho havarijný stav upozorňujú 10 rokov. Správca cesty tvrdí, že bol v poriadku.

Obrovské kamene sa zosypali priamo do dvora domu. Bolo šťastím, že nikoho nezranili. "To by nás bolo zabilo. Pozrite sa aké balvany veľké," povedala Adriána, majiteľka domu.

Oporný múr povolil o pol piatej ráno. Desať minút potom, ako tadiaľ prešiel autobus. Do záhrady sa zosypali nielen obrovské kamene, ale aj časť cesty. "Strašné, strašné. V prvom rade ma napadlo, či tu nie je nejaké auto alebo autobus, či sa tu niekto nezabil," prezradila Adriána.

Ide o jedinú prístupovú cestu do dediny. Miestni na havarijný stav oporného múru podľa ich slov upozorňovali roky. "Projekt sa robil pred 10 rokmi, ale zrejme nikomu neprišlo dôležité to robiť. Okrem nás," konštatovala starostka Čavoja Anna Gulášová.

Cesta je v správe Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ten ju opravoval minulý rok. Oporný múr však nechali bez povšimnutia. "Zamestnanci Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja pravidelne každým rokom monitorovali stav cesty č. III/1787 do obce Čavoj, pričom neboli zistené žiadne výrazné narušenia oporného múru pod cestou. Na odtrhnutie časti krajnice mali vplyv výrazné prívalové dažde v mesiaci august a začiatkom septembra, ktoré zapríčinili narušenie podložia oporného múru," uviedla hovorkyňa TSK Trenčín Lenka Kukučková.

"Boli tu tri mesiace dozadu, keď z toho odpadli obrovské balvany, odišli a nikto nič nerobil," prezradila Adriána. "Situácia je vážna. Budem žiadať vysvetlenie, či niekto nezanedbal posúdenie oporného múru," vyjadril sa predseda dopravnej komisie TSK Jozef Stopka. Starostka zvolala krízový štáb a v obci vyhlásila mimoriadny stav.

Súvisiace články

Najčítanejšie