Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Kauza Kuciak: Proces sa chýli ku koncu. Pred senát sa postavil Kočner, Zsuzsová aj Szabó so záverečnými rečami
Zdielať na
Slovensko

Kauza Kuciak: Proces sa chýli ku koncu. Pred senát sa postavil Kočner, Zsuzsová aj Szabó so záverečnými rečami

PEZINOK / Proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára je už po piatku, zdá sa, na konci. Do podvečerných hodín pred súdom predniesli svoje záverečné reči obvinení Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Dianie na súde v Pezinku sledoval celý deň reportér TV JOJ Rasťo Striško.

Ján Kuciak mi žiadnym spôsobom nevadil, tvrdí v kauze jeho vraždy obžalovaný Marian Kočner. Ako ďalej povedal vo svojej záverečnej reči v piatok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, Kuciak bol len jedným z mnohých novinárov, ktorí o ňom v priebehu 25 rokov písali. Zavraždený novinár mu podľa Mariana Kočnera venoval spolu deväť článkov na štyri rôzne témy, o nich však písali aj iné médiá. „Nie som svätec, ale nie som ani vrah,” povedal na margo obžaloby.

Obžalovaný tiež zopakoval svoje tvrdenie z priebehu súdneho procesu, že komunikácia z aplikácie Threema, ktorá bola použitá ako dôkaz v trestnom konaní, nie je autentická. „Je dopĺňaná a časť z nej chýba,” povedal Marian Kočner. Poprel napríklad, že by Petrovi Tóthovi niekdy zaslal správu „Ján Kuciak 558 Veľká Mača Galanta”. V prípade Tótha tiež Marian Kočner spochybnil viaceré tvrdenia z jeho výpovedí. Takisto spochybnil viaceré tvrdenia Zoltána Andruskóa. Jeho výpoveď, že Marian Kočner zháňal za milión eur bieleho koňa, ktorý by na seba zobral vraždu Kuciaka, označil obžalovaný za nonsens. Navyše Marian Kočner tvrdí, že Andruskó sám rozhodol o zavraždení Kuciakovej snúbenice Martiny Kušnírovej, keď mu 19. februára vykonávatelia povedali, že Kuciaka nezabili, lebo v jeho dome sa nachádzala ďalšia osoba. „Obžaloba postavená na svedkovi Andruskóvi sa rozpadla na jeho nedôveryhodnosti,” povedal.

Kauza vraždy sa podľa Mariana Kočnera dopĺňa s kauzou zmenky, pričom sa v tejto oblasti kryjú záujmy politikov, oligarchov aj tajných služieb. „Verím, že medializácia, politika a emócie ostanú za dverami súdnej siene,” dodal obžalovaný.

Obžaloba v kauze Kuciak je podľa Paru postavená len na nepriamych dôkazoch, svedok Andruskó je nepresvedčivý

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka je obžaloba postavená výlučne na nepriamych dôkazoch, tie navyše netvoria ucelenú reťaz a nevylučujú iný záver. Uviedol to vo svojej záverečnej reči obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para s tým, že údajný motív obžalovaného objednať si vraždu Kuciaka je príliš všeobecný. Zároveň kritizoval právnych zástupcov poškodených, ktorí jeho klienta verejne spájali s kauzami, v ktorých podľa neho nemá žiadne procesné postavenie. Tým podľa Paru v kauze Kuciak vytvorili „efekt vopred želaného páchateľa”, kde verejnosť uspokojí len odsudzujúci verdikt.

Kauza vraždy Kuciaka je podľa Paru zároveň bojom o charakter trestného procesu, keďže v prípade boli často prezentované selektívne vybrané dôkazy, ktoré podľa neho boli často skôr interpretované v médiách, ako vykonané na súde. „Zásadným spôsobom porušili procesné strany, predovšetkým splnomocnenci, ale aj orgány činné v trestnom konaní prezumpciu neviny," vyhlásil Para. Advokát zároveň kritizoval, že kľúčového svedka v tomto prípade, Zoltána Andruskóa, vyčlenili orgány činné v trestnom konaní na samostatné konanie a dostal „vysoké výhody” hlavne v podobe zníženého trestu. Samotného svedka označil za nepresvedčivého a s „prílišnou obrazotvornosťou”. Jeho výpovede boli podľa Paru často v rozpore s inými výpoveďami a dôkazmi. Navyše mohol mať podľa neho vzhľadom na svoje aktivity a finančnú situáciu vlastný motív objednať si vraždu novinára. Advokát Mariana Kočnera naznačil, že páchatelia vraždy mohli pri skutku použiť na identifikáciu Kuciaka iné fotografie ako tie, ktoré boli vyhotovené sledovacím tímom Petra Tótha.

Para doplnil, že Marian Kočner je doteraz bezúhonnou osobou, pričom posudok u neho vylúčil násilné sklony pri riešení konfliktov. Svojho klienta preto navrhol vo veci úkladnej vraždy oslobodiť.

Vraždu Kuciaka si podľa Aleny Zsuzsovej objednal Andruskó

Vraždu novinára Jána Kuciaka si objednal, podieľal sa na nej a aj na nej zarobil peniaze odsúdený Zoltán Andruskó. Uviedla to vo svojej záverečnej reči pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku obžalovaná Alena Zsuzsová. Andruskó, ktorý v tejto kauze vystupoval ako svedok, sa podľa Aleny Zsuzsovej v minulosti dopúšťal podvodov, krátenia daní, falšovania dokladov a ďalšej trestnej činnosti. Takisto sa podľa nej stýkal s príslušníkmi podsvetia zo Slovenska, ako aj z Maďarska, Ruska alebo Srbska.

Andruskó si podľa Aleny Zsuzsovej vraždu objednal buď sám, keďže práca Kuciaka ohrozovala jeho aktivity, prípadne mu objednávku zadal niekto ďalší. Po svojom zadržaní podľa nej následne uzavrel dohodu s orgánmi činnými v trestnom konaní s cieľom zničiť Mariana Kočnera. Ona sama podľa vlastných slov zažila po svojom zadržaní nátlak zo strany polície, aby svedčila proti Marianovi Kočnerovi a vyhla sa tak doživotnému trestu. Celý proces Alena Zsuzsová označila ako "akt pomsty voči pánovi Kočnerovi". "Skutočný objednávateľ je vonku, celý proces sleduje a náramne sa baví," povedala.

Obžalovaná takisto poprela, že by s Marianom Kočnerom komunikovala o vražde v šifrách v podobe diskusií o snehu alebo vypadávaní zubov. Objednávku vraždy by jej navyše neumožňovala jej panická porucha, ktorá je podľa jej slov charakterizovaná strachom zo smrti. "Je vylúčené, aby človek trpiaci panickou poruchou si objednal akúkoľvek vraždu," vyhlásila obžalovaná.

Záverečná reč Aleny Zsuzsovej trvala pred súdom skoro tri hodiny.

Podľa advokátky Aleny Zsuzsovej je nepochybné, že sa zasahovalo do kumunikácií z Threemy

Komunikácia z aplikácie Threema medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou nie je komplexná a existuje viacero jej verzií. Uviedla to v rámci záverečnej reči v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka pred Špecializovaným trestný súdom v Pezinku obhajkyňa obžalovanej Aleny Zsuzsovej Júlia Vestenická. Podľa nej je zároveň nepochybné, že sa do obsahu komunikácií zasahovalo. „Vyplynulo to z dokazovania," povedala. Podľa Vestenickej nikto nespochybňuje, že Alena Zsuzsová a Marian Kočner spolu komunikovali, no podľa nej to neznamená, že spolu páchali trestnú činnosť.

Vestenická takisto spochybnila svedectvo odsúdeného Zoltána Andruskóa. „Vo viacerých smeroch, a to podstatných, neuvádzal pravdu," povedala s tým, že pôvodne obvineného Andruskóa orgány činné v trestnom konaní na pozíciu svedka pripravili. „Svoje výpovede menil a menil ich za pochodu," povedala Vestenická. Pripomenula tiež, že v pôvodnej verzii vyšetrovateľov bol za vraha Kuciaka a jeho snúbenice označený Tomaš Szabó a nie Miroslav Marček, ktorý sa ku skutku priznal. Ohľadom priznania Miroslava Marčeka podľa nej existuje množstvo nezodpovedaných otázok. „Skutok tak, ako ho Miroslav Marček opísal, je veľmi nepravdepodobné, že sa stal," vyhlásila obhajkyňa. Dodala, že navrhuje, aby jej klientka Alena Zsuzsová bola spod obžaloby v plnom rozsahu oslobodená.

Podľa obhajkyne Tomáša Szabóa Ivany Kochanskej neexistuje jediný dôkaz, ktorý by jej klienta spájal so skutkami, pri ktorých vyhasli ľudské životy. Marian Kočner si podľa nej ako úspešný podnikateľ mohol na chystanú vraždu novinára najať profesionálov a nie amatérov ako Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Vyšetrovanie vraždy Kuciaka podľa nej navyše obsahuje elementárne chyby, ktoré znemožnili napríklad určiť presný čas smrti obetí.

Kochanská zdôraznila výpoveď Miroslava Marčeka, ktorý podľa nej vypovedal, že ho Tomáš Szabó iba zaviezol do Veľkej Mače. Obžalovaný si pritom podľa advokátky myslel, že Miroslav Marček ide Kuciaka len zbiť.

Tomáš Szabó účasť na vražde Kuciaka poprel

Obžalovaný Tomáš Szabó poprel účasť na vražde Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Uviedol to vo svojej záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku. Zároveň povedal, že ako policajt aj ochranka námorných lodí pracoval na tom, aby chránil ľudský život. "Nikdy som nikomu neublížil, neviem si predstaviť, že by som niekomu vzal život," povedal.

Súd rozsudok v kauze vraždy investigatívneho novinára a ďalších skutkov vynesie v stredu 5. augusta. Tomáš Szabó aj Alena Zsuzsová deklarovali, že sa vynesenia verdiktu nechcú zúčastniť.

Rozsudok bude vynesený 5. augusta

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó. Podľa prokuratúry zadala objednávku vraždy Kuciaka Alena Zsuzsová Zoltánovi Andruskóvi, ktorý objednávku zadal Tomášovi Szabóovi a Miroslavovi Marčekovi. Ten priznal, že zastrelil Kuciaka aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Taktiež sa priznal k vražde podnikateľa Petra Molnára z roku 2016.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera. Rozsudok bude vynesený 5. augusta. 

Súvisiace články

Najčítanejšie