Cesta do Chorvátska: Ktorá trasa je najlepšia a na čo si dať pozor? Radí motoristický novinár Peter Mihálik

23.07.2020 11:34 Noviny.sk Slovensko

Cesta do Chorvátska: Ktorá trasa je najlepšia a na čo si dať pozor? Radí motoristický novinár Peter Mihálik

BRATISLAVA / Ak sa chystáte na cestu autom do Chorvátka, ukážeme vám, čo všetko vás na trase čaká. A ktorá cesta je tá najrýchlejšia. Cestovať autom na dovolenku nie je ale len o pobalení kufrov, naštartovaní vozidla a vychutnávaní si okolitých krás po ceste. Pred cestou musíme auto poriadne skontrolovať. Isté pravidlá platia aj pre našich spolujazdcov.

Ciest do Chorvátska je viacero, no ktoré sú tie časovo najvýhodnejšie? Motoristického novinára Petra Mihálika sme sa vyspovedali nielen o možnosti trás k Jadranskému moru, ale aj o tom ako sa udržať pri vedomí, ak meriame dlhú cestu autom. Zaujímali nás aj poplatky, ktoré musíme po ceste uhradiť, a ako je to s prípravou vozidla na dlhú cestu. 

Nezabudnite ani na formulár

Slováci podľa slov Mihálika najčastejšie využívajú dve trasy do Chorvátska. Jednu cez Rakúsko-Slovinsko, druhú s podom do Maďarska a rovno do Chorvátska. "Rozdiel je nielen časový ale aj výrazne finančný. Rakúsko má totiž 10-dňovú diaľničnú známku a rovnako aj Maďari. Slovinci ale majú len 7- dňovú diaľničnú známku, čo je na dovolenku v Chorvátsku niekedy málo. V samotnom Chorvátsku je to o diaľničnom mýte. Výrazne sa tu dá ušetriť možnosťou zakúpenia skrinky, kde si uplatníte akýsi kredit. Máte akoby vlastný prechod cez hraničný priechod a navýšený kredit v krabičke,"  vyjadril sa Mihálik. Pri kúpe diaľničnej známky v Slovinsku si treba dať ale pozor, aké motorové vozidlo máte. 

Pri vstupe do Chorvátska si nezabudnite vytlačiť formulár alebo stiahnuť do telefónu a vyplniť. Platí to pre každého jedného člena "dovolenkovej posádky". 

U vodiča veľmi záleží, kedy sa vyberie na cestu - či v noci alebo cez deň. V každom prípade by podľa Mihálika mal šoférovať v pohodlnom a ľahkom oblečení, nejesť pred cestou ani počas nej ťažké jedlá. Dôležitá je aj hudba, ktorú pri ceste počúvame, či komunikácia so spolujazdcom. Jeho usmerňovanie počas jazdy či bezpečné komunikovanie nemusí u nás vyvolať únavu. Ak sa ale cítite unavený, jednoznačne zastavte na najbližšej pumpe, či odpočívadle. Trochu si oddýchnite alebo sa len na pár minút poprechádzajte. 

Ako si pripraviť auto pred cestou

Ako si pripraviť auto pred cestou, a ako sa počas jazdy nesprávať zo strany spolujazdcov? Otázkou je aj to, ako správne jazdiť, keď nás zastihne silný lejak a na vozovke sa vytvoria vodné koľaje. Aj o tom sme sa rozprávali s Petrom Mihálik v ďalšom rozhovore TU: 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:35 Top star
11:30 Keď je pečenie umenie IV.
12:00 Poklady z blšáku VII.
12:35 Zlato v garáži VI.
11:05 C.S.I.: Kriminálka Miami III - pilot
12:55 Kosti VI.
13:50 Vražedné Miami
11:25 Arthur a Minimojovia
11:50 No, počkaj!
12:00 Maxipes Fík II. - Divoké sny Maxipsa Fíka
10:05 Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni
11:50 Růžový a černý
13:45 Moje druhá šance