Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Progresívne Slovensko má nového lídra. Irena Bihariová tesne vyhrala
Zdielať na
Slovensko

Progresívne Slovensko má nového lídra. Irena Bihariová tesne vyhrala

SLOVENSKO / Strana Progresívne Slovensko má po prvom digitálnom sneme svojho nového lídra. Po tom, čo svoju funkciu položil po parlamentných voľbách Michal Truban. Ten kandidoval znova a s tesným náskokom vyzývateľky prehral. Delegáti rozhodli v pomere 105 ku 100 v prospech Bihariovej.

Novou predsedníčkou mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) je Irena Biháriová, ktorá do funkcie kandidovala z pozície podpredsedníčky PS. Hnutie o tom informovalo vo svojom profile na sociálnej sieti. Biháriovú vo funkcii potvrdilo na dnešnom sneme 105 delegátov. Jej protikandidátom bol doterajší líder PS Michal Truban, ktorému svoj hlas odovzdalo 100 delegátov. Podpredsedami hnutia sa stali europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík, Michal Truban, podnikateľ a bývalý predseda hnutia Ivan Štefunko a odborníčka PS na kultúru Zora Jaurová.

Nová predsedníčka PS sa poďakovala členom a členkám hnutia za ich dôveru. "Čaká nás neľahké obdobie, v ktorom si uvedomujem svoju zodpovednosť za to, aby hnutie nezišlo z pozornosti verejnosti, aby aj napriek mimoparlamentnej pozícii dokázalo predstavovať odbornú a konštruktívnu alternatívu voči súčasnej vláde. Čaká nás aj množstvo práce do vnútra hnutia, na ktorú v hektike kampaní neostával čas," predostrela Biháriová.

Biháriová sa poďakovala Trubanovi za jeho inšpirujúce nasadenie v internej kampani PS a férovú súťaž. "Máme s Michalom dohodu o vzájomnej podpore, pomoci a tandemovej spolupráci, takže v našej súťaži v skutočnosti nikto neprehral. Líderka musí byť líderkou celého hnutia, zjednotiť ho pri spoločnom sne a vízii, a presne to chcem v týchto dňoch Progresívnemu Slovensku ponúknuť," uviedla. Nevylúčila do budúcnosti spoluprácu so stranou Spolu - občianska demokracia (Spolu), s ktorou hnutie vo februárových parlamentných voľbách kandidovalo v rámci volebnej koalície.

Truban novej predsedníčke zagratuloval k jej zvoleniu. "Presne tak, ako som povedal, budem ju a celé Progresívne Slovensko z celých síl naďalej podporovať a pracovať pre naše hnutie a našich voličov," vyhlásil. Zároveň sa poďakoval všetkým členom PS za to, že sú aj po neúspechu vo voľbách stále odhodlaní pracovať a stáť za svojimi hodnotami. "Ukazuje to, že tu nikto nie je pre funkcie, ale i pre hodnoty a vízie, ktorým veríme. Charakter a pracovitosť ľudí v PS mi dáva obrovskú nádej a energiu do budúcnosti," povedal Truban.

Všetci v PS teraz budú podľa slov Trubana neúnavne a spoločne pracovať ďalej. "Progres bez ťažkej a sústavnej práce neexistuje. Progres bez vytrvalosti má len krátke trvanie. Progres bez robenia chýb je len snívanie. Budeme hlasne, aktívne a konštruktívne bojovať za práva, slobody a ašpirácie našich voličov a voličiek, ktorí ste nám dali dôveru a naďalej stojíte pri nás. Pretože to je ten najväčší záväzok, na ktorý ani na chvíľu nezabúdame," uzavrel Truban.

Pred necelým rokom sa stal Michal Truban lídrom PS/Spolu. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie