Stretol sa Kočner po vražde novinára so Zsuzsovou? Znalec opísal pohyb osôb pomocou telefónov

01.06.2020 19:59 Noviny.sk Slovensko

Stretol sa Kočner po vražde novinára so Zsuzsovou? Znalec opísal pohyb osôb pomocou telefónov

PEZINOK / V pondelok pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Vypovedala psychologička, ktorá zhotovila posudok na obžalovaného Mariana Kočnera. Podľa nej nemá sklony k fyzickej agresivite. Vraj používa skôr verbálnu. Psychologička posudzovala možnosť jeho nápravy vo väzení v prípade, ak by ho súd uznal vinným.

Analýza pohybov obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka na základe mobilných telefónov bola obsahom odborného vyjadrenia, ktoré odznelo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pondelok. Vyjadrenie vypracoval znalec z oblasti kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj. Podľa dokumentu zaznamenali telekomunikační operátori pohyb telefónov, ktoré podľa obžaloby využívali obžalovaný Tomáš Szabó a neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček vo februári 2018 medzi Kollárovom a obcou Veľká Mača. Vo Veľkej Mači sa podľa záznamov telefóny nachádzali aj 21. februára, teda v deň vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Znalec pri skúmaní pohybu telefónov vychádzal zo záznamov z takzvaných základňových staníc, na ktoré sa telefóny pripájajú, pričom zadokumentoval vzájomné hovory aj SMS správy. 

Znalec tiež zistil pohyb telefónu využívaným Alenou Zsuzsovou smerom z Komárna do Bratislavy 22. februára. Podľa obžaloby sa tam po vražde Kuciaka stretla s Marianom Kočnerom Alena Zsuzsová však trvá na tom, že v Bratislave bola vybavovať bilboard na prezentáciu svojej dcéry. Podľa právneho zástupcu poškodených Daniela Lipšica však údaje operátorov potvrdzujú výpoveď Miroslava Marčeka o cestách do Veľkej Mače. Poukázal aj na to, že dáta naznačujú stretnutie Aleny Zsuzsovej a Zoltána Andruskóa v Komárne večer 22. februára. Podľa obžaloby na tomto stretnutí Andruskó obdržal 50 000 eur pre vykonávateľov skutku. 

Prokurátor ešte pred výsluchom znalca navrhoval, aby sa uskutočnil s vylúčením verejnosti, keďže sa v rámci neho môžu ozrejmovať postupy polície pri vyšetrovaní trestnej činnosti. Súd sa však s týmto návrhom nestotožnil. Pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára bude pokračovať 17. júna.

Kočner je egocentrik, jeho resocializácia je však podľa znalkyne v prípade odsúdenia možná

Obžalovaný podnikateľ Marian Kočner je egocentrik s narcistickými rysmi, ktorého charakterizuje nedostatok empatie. Vyplýva to z posudku znalkyne z oblasti psychológie Eleny Fortis, ktorý prečítali v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. „Svet môže vnímať ako súbor objektov, ktoré je treba usporiadať podľa vlastného záujmu,“ skonštatovala znalkyňa.

U obžalovaného znalkyňa zároveň konštatovala intelektový potenciál na úrovni vysokého nadpriemeru, pričom u neho nezistila známky psychických porúch. Agresivita podľa posudku nie je dominantnou črtou Mariana Kočnera, v reakciách na psychicky záťažové situácie však môže využívať napríklad verbálne násilie. Celkovú prognózu resocializácie v prípade uznania obžalovaného za vinného pritom znalkyňa hodnotí ako priaznivú. Z posudku tiež vyplýva, že pri rozhovore so znalkyňou obžalovaný na margo obžaloby z objednávky vraždy uviedol, že si „nič neobjednal“ a „nič zlé neurobil“.

Alena Zs. v kauze vraždy Kuciaka namieta zaujatosť senátu pre televízne reportáže

Obžalovaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Alena Zsuzsová, vzniesla námietku zaujatosti voči senátu Špecializovaného trestného súd v Pezinku, ktorý prípad prejednáva. Ako uviedla obžalovaná, dôvodom sú reportáže TV Joj a TV Markíza, v ktorých podľa nej reportéri vyhodnocujú jednotlivé dôkazy a výpovede v neprospech obžalovaných. Alene Zsuzsovej sa tiež nepáči priestor, ktorý v reportážach dostávajú príbuzní zavraždených a ich právni zástupcovia. Členovia senátu Ružena Sabová, Ivan Matel a Rastislav Stieranka pritom podľa Aleny Zsuzsovej podľahli mediálnemu tlaku a neumožňujú obžalovaným brániť sa. „Senát napriek týmto závažným faktom neurobil vôbec nič,“ povedala obžalovaná. Myslí si tiež, že senát marí jej právo doplniť výpoveď.

Alena Zs. taktiež zopakovala tvrdenie zo začiatku procesu, že je proti nej zaujatý právnik poškodených Daniel Lipšic, s ktorým sa podľa jej slov pozná. Lipšic je podľa nej ten, kto v skutočnosti riadi celý proces, čo mu senát umožňuje. Prokurátor v rámci svojho vyjadrenia navrhol súdu, aby o námietke vôbec nekonal. Samotný Lipšic uviedol, že výhrady Aleny Zsuzsovej naberajú počas procesu „čoraz absurdnejšie črty“. Obhajca obžalovaného Mariana Kočner, Marek Para, zase súdu predložil rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého bolo podľa neho prijatie vyhlásenia o vine jedného z obžalovaných súdom porušením prezumpcie neviny Mariana Kočnera. Súd následne prerušil pojednávanie za účelom porady.

O námietke Aleny Zs. súd nekonal, rozhodnutie súdu EÚ podľa predsedníčky senátu zohľadnil

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nekonal o námietke zaujatosti, ktorú voči nemu v kaze vraždy Jána Kuciaka vzniesla obžalovaná Alena Zsuzsová. „Dôvodom námietky je procesný postup súdu,“ uviedla v tejto súvislosti predsedníčka senátu Ružena Sabová s tým, že námietka nie je prípustná. Zároveň upozornila obžalovanú, že ten, kto sa opakovane smerom k súdu správa urážlivo, môže byť potrestaný poriadkovou pokutou.

Pokiaľ ide o možné porušenie prezumpcie neviny Mariana Kočnera pri vyhlásení rozsudku nad Miroslavom Marček, súd podľa predsedníčky senátu vec rozdelil na dve konania, čím zabezpečil námietky Súdneho dvora EÚ. Súd následne pokračuje v dokazovaní výsluchom znalcov.

Dôkazom v kauze vraždy Kuciaka je aj rozhovor Kočnera s Trnkom

Nahrávku obžalovaného Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku prehrali ako dôkaz v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na nahrávke dlhej viac ako 60 minút, ktorá bola medializovaná v minulom roku, rozoberajú protagonisti údajné vydieranie predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Vykonanie dôkazu na súde navrhli právni zástupcovia poškodených za účelom následného vyjadrenia sa znalkyne z oblasti psychiatrie k nahrávke. Rovnako na súde odznel aj telefonát Mariana Kočnera so zavraždeným novinárom, ktorý si procesné strany vypočuli aj koncom apríla. V ňom obžalovaný Kuciakovi povedal, že bude hľadať špinu na neho a jeho príbuzných a Kuciak „prestane písať“.

Právneho zástupcu Kuciakovej rodiny, Daniela Lipšica. v súvislosti s nahrávkami zaujímal názor znalkyne Eleny Fortis na mieru agresivity v osobnosti Mariana Kočnera Znalkyňa uviedla, že agresivita nie je u neho dominantnou črtou, avšak môže sa prejaviť v prípade frustrácie a nemožnosti dosiahnuť svoj cieľ. Ide pritom hlavne o verbálnu agresivitu. „Potrebuje organizovať, kontrolovať, všetko musí byť podľa neho,“ povedala na margo Mariana Kočnera. Na otázku Lipšica, či by si bol obžalovaný schopný objednať vraždu, Fortis uviedla, že táto otázka presahuje možnosti diagnostiky a znaleckých postupov.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

14:30 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
17:00 Cumlikátor
19:00 Krimi
15:10 Šlamastika
16:55 Vráť sa mi
19:25 Kinosála
15:20 Nikto nie je dokonalý
16:50 Inkognito
18:00 Kosti V.
16:00 Máša a medveď III.
16:10 Ocko hrdina
16:15 Ovečka Shaun I.
14:45 Král Vánoc
16:30 Victor Davis: Cesta na vrchol
18:10 Jeden a půl rytíře