Jasno
32°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Podľa Fica chce Matovič obrať ľudí o sociálne výhody. V strane potrebuje "bojovníkov" a nie žiadnych "slniečkarov"
Zdielať na

Podľa Fica chce Matovič obrať ľudí o sociálne výhody. V strane potrebuje "bojovníkov" a nie žiadnych "slniečkarov"

BRATISLAVA / Predseda Smeru Robert Fico vyzval odborárske organizácie a Jednotu dôchodcov na Slovensku k spoločnému boju proti opatreniam súčasnej vlády. Podľa bývalého premiéra chce kabinet Igora Matoviča obrať ľudí o sociálne výhody ako trinásty dôchodok či zvýšenie minimálnej mzdy. Rober Fico tiež priznal problémy s krvným tlakom a nevyhol sa ani otázkam o aktuálnej situácii v Smere, kde si na jeho stoličku brúsi zuby Peter Pellegrini.

Robert Fico predstúpil pred média s výzvou smerom k odborárom a jednote dôchodcov.  Vyzval ich na spoločný boj za udržanie sociálnych štandardov. Spolu s dôchodcami chce bojovať o to, aby súčasná vláda vyplatila seniorom trináste dôchodky, keďže vláda hovorí, že tento rok na to nenájde financie. Rovnako vyzval k tomu, aby sa nezmrazovala minimálna mzda a aby na budúci rok dosiahla sumu 653 eur.

Strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) musí byť podstatne silnejšia, ako si mnohí mysleli, pretože musí reagovať na sociálne témy a oblasť demokracie a právneho štátu. Nepotrebuje nejakých "teoretikov a slniečkarov". Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Odmietol povedať, či je Peter Pellegrini, ktorý ho chce vymeniť v kresle predsedu, takým slniečkarom. Fico povedal, že nie je politikom, ktorý stranu založí a aj zničí. Zdôraznil, že Smer-SD musí zostať "protifašistický, proeurópsky a ľavicový".

Fico tvrdil, že je za zmeny v strane, pretože nie je mediálnou bublinou. "Je budovaný 21 rokov. Mne veľmi záleží na tom, aby prišli opatrenia, ktoré zo Smeru-SD urobia silnejšiu politickú stranu. Vtedy má význam o týchto zmenách hovoriť," priblížil Fico a pokračoval, že sám je pripravený "zmeniť vzorec svojho správania sa" ako politika.

Ako ďalej povedal, nemá chuť chodiť do televízií sa v nedeľu s niekým hádať. Svoju úlohu vidí v strane, lebo má tridsaťročné skúsenosti a tie chce využiť. Keby podľa neho nedošlo k zneužitiu vraždy novinára a jeho priateľky, tak by bol premiérom dvanásť rokov. Odmietol, že by skončil ako bývalý predseda Ľudovej strany - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS-ĽS ) Vladimír Mečiar alebo ako predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ-DS) Mikuláš Dzurinda. "Mňa s Mečiarom, ani s Dzurindom neporovnávajte," poznamenal s tým, že nie je politik, ktorý si stranu založí a aj zničí. Povedal tiež, že mal nevídanú politickú kariéru a takú majú podľa neho aj Peter Pellegrini či Richard Raši. Zároveň im nepriamo odkázal, že by niekto nemal pretláčať svoje osobné ambície.

O skorší termín snemu Smeru-SD sa chce usilovať podpredseda strany Peter Pellegrini. Fico však odmietol povedať, či sa uskutoční. Rovnako nechcel povedať, či by prijal funkciu čestného predsedu strany. Špekulovať nechcel ani o svojom zdravotnom stave a či by mal podstúpiť ďalšiu operáciu, ako naposledy v roku 2016. Priznal len, že v rodine majú problémy s krvným tlakom, čo ho prenasleduje 15 rokov. Naopak, poukázal na to, že je v dobrej kondícii. "Dnes ráno som vesloval 18 kilometrov," podotkol.

Fico nemal na tlačovej konferencií v centrále strany nasadené rúško. Nevidel v tom problém. Poukázal na to, že je od novinárov vzdialený dva metre. "tak ma nahláste na políciu a dajte mi putá," dodal.

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja za SMER-SD chcú zvolať snem strany. Žiadajú výmenu na poste šéfa za Petra Pellegriniho:

Súvisiace články

Najčítanejšie