Najmenšie euromince možno zmiznú z obehu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: joj.sk
Najmenšie euromince sužujú spotrebiteľov, ale aj podnikateľov
Premiér ďalej dodal, že všetci členovia Rady pre hospodársku krízu si dali za domácu úlohu preskúmať právne úpravy v iných krajinách, kde funguje euro a zároveň v týchto krajinách existujú pre najmenšie euromince určité obmedzenia. Konkrétne legislatívne kroky zatiaľ neuviedol.
Najmenšie jedno a dvojcentové mince robia rovnako ako aj spotrebiteľom, tak aj podnikateľom v hotovostnom obehu nemalé problémy. Ešte pred zavedením eura vylúčili z používania jedno a dvojcentové mince prevádzkovatelia predajných automatov. K zaokrúhľovaniu sa priblížili aj viacerí dopravcovia, ktorí tak urobili pre zefektívnenie cestovania. Najmenšie euromince sú príťažou aj pre obchodníkov, tí ale ceny nechcú upravovať svojpomocne, aby ich neupodozrievali z umelého zaokrúhľovania.
Rovnako aj banky evidujú po zavedení eura zvýšený počet euromincí v obehu. Viaceré banky preto koncom minulého týždňa prisľúbili znížiť ceny poplatkov za výmenu euromincí. Premiér požaduje ich úplne zrušenie.
Občianska konzervatívna strana (OKS) upozorňuje, že ak by banky najmenšie euromince z obehu aj zrušili, problém by sa tým nevyriešil. Ako avizoval Ondrej Dostál, podpredseda OKS, problém s euromincami sa tak len prenesie z jedného subjektu (obchodníci) na iný (banky).
O vylúčení akejkoľvek bankovky či mince v krajinách, kde je zákonným platidlom euro, rozhoduje Európska centrálne banka. Slovensko totiž stratilo vstupom do eurozóny menovú suverenitu. Podľa OKS však môže Slovenská republika pristúpiť k úprave zákona o cenách a stanoviť také pravidlá, ktoré by mali za následok faktické stiahnutie najmenších euromincí z obehu. V minulosti sa už takáto novela zákona aj použila a tá mala za následok zrušenie 10- a 20-halierov.
Ako ďalej informoval Dostál, „podľa návrhu OKS by sa ceny platené v hotovosti nezaokrúhľovali na najnižšiu platnú mincu, ale na najnižšiu platnú väčšiu mincu, pričom väčšou mincou by bola minca v hodnote minimálne 5 centov.“ Tak by najmenšie euromince zostali v platnosti, obchodníci by ich ale už nevydávali.
Hodnota jedno a dvojcentovým minciam zodpovedá pritom hodnote 30 respektíve 60 halierom. Desať a dvadsaťhalierniky pritom Slovenská republika stiahla z obehu už pred šiestimi rokmi. Mince s najmenšou nominálnou hodnotou nepoužívajú napríklad vo Fínsku a v Holandsku, zákonným platidlom tu byť ale neprestali.