Koronavírus ohrozuje slovenské poľnohospodárstvo, niektorých farmárov čakajú náročné mesiace
Koronavírus ohrozuje slovenské poľnohospodárstvo, niektorých farmárov čakajú náročné mesiace
Situáciu potvrdil aj jeden z poľnohospodárov, ten hovorí, že zamestnanci z Ukrajiny mu chýbajú. "Hlavne nám budú chýbať v čase hlavných letných prác, to znamená prípravy krmovín v mesiacoch máj, jún a júl," skonštatoval Peter Nízky, konateľ spoločnosti Rotax - Arch.
Štyria ukrajinskí zamestnanci asi pred mesiacom odišli za svojim rodinami. Malo to byť iba na pár dní. "Ale medzitým sa stala taká skutočnosť, že sa zatvorili hranice a nevedia sa dostať späť k nám do práce," vysvetlil Peter Nízky.
V rámci pracovného cyklu to spoločnosti spôsobuje výpadky, ich prácu si medzi sebou delia slovenskí kolegovia. "Ale chcem im odkázať, lebo aj na Ukrajine to pozerajú, aby počítali s tým, že mi s nimi počítame a chcem ich ďalej zamestnať," odkázal Peter Nízky.
Na Slovensku pracovalo ešte začiatkom tohto roka takmer 80 tisíc cudzincov, z tohto vyše 22 tisíc Ukrajincov. Požiadavky na úradoch práce na pozíciu pracovníkov živočíšnej a rastlinnej výroby sú už dlhodobo. "Mladí nejavia záujem o túto prácu, všetci odchádzajú za jednoduchším a ľahším životom do veľkých miest, do automobilového priemyslu. Ľudia musia mať cit k tomu celému, aby prišli do poľnohospodárstva a ktorí sem prídu a zistia, o čom to je, už nikto odtiaľ nechce odísť," uviedol Peter Nízky.
Na západe o pracovníkov núdzu nemajú
V skleníkoch o pracovníkov núdzu nemajú, prichádzajú sem pracovať ľudia, ktorí nikdy v poľnohospodárstve nerobili. Ako sme sa dozvedeli, o túto prácu majú záujem nielen starší, ale aj mladí. "Desať telefonátov denne minimálne mám. Už nemám kapacity, aby som prijal toľkých ľudí," priblížil vedúci prevádzky v Dunajskej Strede Marek Zmajkovič. "Taxikári, rôzni šoféri, kuchár, čašník, krupierky sa nám ozvali," potvrdil aj majiteľ skleníkov v Dunajskej Strede Zsolt Bindicz.
Práca sa im páči, je ľahšia ako práca s ľuďmi a mnohým vyhovuje aj stabilná pracovná doba."Uvažujem, že tu zostanem a už nebudem robiť čašníčku," reagovala jedna zo zamestnankýň. "Lepšie robiť sa paradajkami ako s kábelmi," pridala sa druhá.
Oslovili sme aj veľko pestovateľa zeleniny v okrese Senec. "My ideme v pohode. Čo sa týka ľudí, ktorí k nám neprišli napríklad z Ukrajiny, tak sa nám ich darí nahrádzať ľuďmi, ktorí sú v dispozícii na trhu práce, s ktorým sme nerátali," odpovedal veľkopestovateľ zo Senca Juraj Mačaj.
"Mohli by prísť pracovať aj vrámci brigád do poľnohospodárstva, a keď sa osvedčia, a keď sa im táto práca zapáči, tak určite poľnohospodári ich privítajú aj do trvalého pracovného pomeru," zhodnotila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. "Je to teraz z núdze cnosť, ale dúfam, že mnohí ľudia u nás zostanú," uzavrel Zsolt Bindicz.
Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Zdravotníkom dodali tisíc ochranných masiek na viacnásobné použitie. Vyrobené sú z masky na šnorchlovanie
25.04.2020 21:30 Slovensko