Básnika Milana Rúfusa pochovali pod rodnou Poludnicou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Milan Rúfus zomrel v nedeľu 11. januára v skorých ranných hodinách
Smútočný obrad sa uskutočnil v tamojšom evanjelickom kostole. Potom sa zástup smútiacich s rakvou zosnulého odobral na miestny cintorín. „Nášho Milana Rúfusa sme podľa jeho vôle uložili do rodnej zeme pod jeho milovanou Poludnicou tak, aby na ňu naveky dovidel," uviedol starosta Závažnej Poruby Pavel Baráni.
„Dnes sme sa rozlúčili v rodnej obci s veľkým básnikom, ktorého môžeme prirovnať k takým velikánom, akým bol Pavol Országh-Hviezdoslav. Skrátka, niekto, kto v tomto národe zanechal hlbokú stopu," povedal počas smútočného obradu predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
„Mal som možnosť sa sním stretnúť v decembri pri príležitosti jeho narodenín a odovzdania čestného občianstva nášho kraja. Dnes tu akoby som cítil všetko, čo chcel svojím dielom povedať. Česť jeho pamiatke. Budeme si ho aj naďalej ctiť ako významného Slováka, ktorý dokázal osloviť ľudí aj ďaleko za hranicami našej vlasti," dodal Blanár.
Posledná rozlúčka Milana Rúfusa s Bratislavou, v ktorej prežil väčšiu časť svojho života, bola v sobotu 17. januára vo Veľkom evanjelickom chráme na Panenskej ulici. Zúčastnil sa na nej prezident SR Ivan Gašparovič, podpredseda vlády Dušan Čaplovič, minister kultúry Marek Maďarič a ďalší predstavitelia politického a verejného života.
Milan Rúfus sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube. Od 28. decembra 2008 bol hospitalizovaný na I. internej klinike Fakultnej nemocnice Staré Mesto v Bratislave, kde v nedeľu 11. januára v skorých ranných hodinách zomrel.
Majster veršov, pravdivého slova a ľudskosti, autor vyše 30 kníh a viacnásobný kandidát na Nobelovu cenu za literatúru, bol jedným zo 14 laureátov, ktorým prezident SR Ivan Gašparovič udelil pri príležitosti Dňa vzniku Slovenskej republiky vysoké štátne vyznamenanie.
Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR, jeho národný a sociálny étos prevzala 8. januára básnikova manželka Magda.