Jasno
32°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Slovensko hľadá cesty ako pomôcť podnikom. Štátna kasa je prázdna a požičať si je drahšie ako bolo predtým
Zdielať na

Slovensko hľadá cesty ako pomôcť podnikom. Štátna kasa je prázdna a požičať si je drahšie ako bolo predtým

BRATISLAVA / Slovensko hľadá cesty ako pomôcť podnikom. Najhoršie na tom je, že štátna kasa je prázdna a požičať si je drahšie ako bolo predtým. Nájsť preto kompromis, aby sa zabíjal vírus a nie ekonomika, bude zložité. V stredu predstavil kabinet Igora Matoviča prvé opatrenia. Na ďalšie si firmy budú musieť počkať. Smutný je zatiaľ pohľad na prázdne mestá, či stojace závody.

Reportáž vznikla pred najväčšou automobilkou na Slovensku, kde sa denne točia tisíce ľudí. V súčasnosti, v dôsledku šíriacej sa pandémie je aj tu ľudoprázdno a nikto nevie dokedy. Stagnácia výroby áut by podľa nemeckých novín "Franfkurter Allgemeine Zeitung" mala potrvať až do leta.

Takýchto podnikov od najväčších až po najmenšie sú na Slovensku tisícky. Rovnako ako všade inde, aj u nás očakávajú podporu. Matovičov kabinet v stredu predstavil prvú sériu opatrení na záchranu pracovných miest. Ide najmä o "pandemickú PNku", kde to na seba berie sociálna poisťovňa od prvého dňa. Na ďalšie opatrenia musia zamestnávatelia ako aj zamestnanci počkať.

Premiér vyhlásil, že pomoc nebude celoplošná, nebudú sa odpúšťať napríklad odvody. Štát na to jednoducho nemá a čo je horšie, nemá si ani kde požičať. Ešte v decembri sme mohli predávať naše dlhopisy za slušné peniaze, v súčasnosti je situácia iná. "Dnes si poviete, že chcete desať miliárd a dostanete len 10 miliónov eur," povedal premiér Igro Matovič.


S tým, aby bola pomoc adresná, súhlasia aj analytici. Rovnako súhlasia aj s nápadom, že by mohli vo fabrikách začať testovať ľudí po skupinách a až ked všetko ostatné vyčerpáme, tak potom takto.

Podľa Národnej banky Slovenska by sa všetko rapídne mohlo zlepšiť už koncom roka a v priebehu toho budúceho. Ďalší analytici sú naopak skeptickí, kedže koronavírus nebol jediným problémom, ktorý sa tu zrazu objavil. "Je to aj kvôli tomu, že pred samotným koronavírusom európska ekonomika stagnovala a to aj napriek ECB, ktorá ju stimulovaná mnohými desiatkami miliárd eur," uviedol analytik INESS Radovan Ďurana.

Obavy najväčších podnikateľov na Slovensku: Nezamestnanosť po skončení pandémie môže rapídne narásť. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Súvisiace články

Najčítanejšie