O problém s PCB látkami, ktoré ohrozujú ľudí na Zemplíne, sa zaujímajú aj v zahraničí. Na miesta dorazili experti

O problém s PCB látkami, ktoré ohrozujú ľudí na Zemplíne, sa zaujímajú aj v zahraničí. Na miesta dorazili experti

Vyhlásenie mimoriadnej situácie v bývalom areáli Chemka Strážske budí medzinárodnú pozornosť. O likvidáciu toxických a karcinogénnych PCB látok, sa totiž uchádzajú nielen slovenské aj zahraničné firmy. Ich experti si v utorok prišli osobne pozrieť všetky kontaminované miesta, aby mohli vypracovať ponuku na ich zneškodnenie.

Odpad po výrobe z PCB látok, ktorý je umiestnený v budovách, je možné začať likvidovať takmer okamžite. Do výberového konania sa prihlásilo až 8 uchádzačov, všetci musia presne špecifikovať svoju ponuku. "Či sú schopné to odviezť, koľko by im to trvalo, akou metódou by to riešili, aký by bol konečný výsledok ich likvidácie a samozrejme koľko by to stálo," vyjadril sa Marián Dritomský, generálny riaditeľ sekcie Krízového riadenia MV SR. 

Súčasťou komplexného riešenia, musí byť aj likvidácia sudov, ktoré sú zakopané v lese na tajnej skládke. Medzinárodný projekt na zbavenie sa celej záťaže tu bol už v roku 2005, no všetko zlyhalo. "Bol robený takýto prieskum, ktorý robila kanadská firma. Zisťovali, aké sú to látky a doporučoval aj firmy, aj možnosti likvidácie," informoval Jozef Adamík, majiteľ pozemku. 

Termín uzávierky súťaže zatiaľ nebol presne stanovený. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu vraj ale firmy budú musieť splniť aj špeciálne bezpečnostné požiadavky. "Pripravujeme pre nich konkrétne otázky, taký dotazník. Na základe, ktorého sa potom budeme rozhodovať," poznamenal Dritomský, generálny riaditeľ sekcie Krízového riadenia MV SR. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
05:10 NOVÁ ZÁHRADA
05:50 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:15 Súdna sieň
05:55 Hoď svišťom
06:40 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:20 On je fakt boží!
08:10 Altamira
09:55 Vášeň mezi řádky