Žuvačky pomáhajú pri učení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Žuvanie pôsobí pozitívne na zdravie, ale aj zlepšuje koncentráciu vodičov, či pomáha pri učení
Žuvanie blahodárne pôsobí na naše zdravie: je nepriateľom zubnému kazu, odstraňuje aj nevzhľadný plak zo zubov. Vďaka žuvačkám máme aj po jedle svieži dych a z našich úst nerazí nepríjemný pach.
Žuvačky zabraňujú nehodám
Najnovšie prieskumy však dokazujú, že žuvačka nám zdokonaľuje aj praktický život. Vodičom skvalitňuje šoférovanie, žiakom pomáha pri učení, či skúškach. "Žuvačka zvyšuje koncentráciu vodičov, tak môže do určitej miery zabrániť aj haváriám. Žuvaním si totiž okysličujeme mozog," hovorí Peter Bedář, marketingový riaditeľ spoločnosti Wrigley, ktorá došla k týmto záverom v rámci najnovšieho projektu Vodiči. A chutná guma je pomocnou rukou aj počas učenia.
Žuvaním k jednotkám
"Žuvačka určite pomáha aj pri sústredení žiakov a to najmä, keď majú pred skúškami. Zníži sa im tak stres," tvrdí P. Bedář. To, že je to tak nám potvrdila aj študentka na bratislavskom námestí. "Keď žujem, tak mi to pomáha proti nervozite, napríklad aj pred skúšaním. Žuvačku mám v ústach aj v škole," povedala Katka zo Spišskej Belej.
Odborníci na etiketu však upozorňujú, že hoci sa žuvanie stáva bežnou súčasťou života a nepomáha nám iba v škole, či za volantom, ale aj pri uchádzaní sa o zamestnanie, pri žuvaní treba dodržiavať určité pravidlá.
Žuvať treba s noblesou
A tak, aj keď nám táto činnosť odbúrava stres napríklad v zamestnaní, experti radia, konkrétnu situáciu radšej zvážiť. Niekedy môže byť žuvanie fajn, niekedy priam otrasné. A to napríklad, ak získame nový džob a nechceme to hneď prepísknuť. "Žuvanie by som si pri prvom dni v novej práci odpustila, záleží však od situácie. Ak je človek medzi rovesníkmi a tí majú žuvačku, tak je to prípustné," hovorí Ingrid Horvay, expertka na etiketu.
Mať v ústach žuvačku sa podľa odborníčky nepatrí napríklad pri telefonovaní, alebo komunikácii so šéfom. A ak už žujeme, treba tak robiť so zavretými ústami a najmä potichu. "Citlivé mikrofóny, napríklad v telefóne zachytia zvuky, o ktorých by sme ani netušili," dodáva Horvay.