Dobrá správa pre rodičov: O občianske pre deti už môžete požiadať, budú lacnejšie ako cestovné pasy

02.12.2019 15:47 Noviny.sk Slovensko

Dobrá správa pre rodičov: O občianske pre deti už môžete požiadať, budú lacnejšie ako cestovné pasy

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Rodičia detí mladších ako 15 rokov už môžu pre ne požiadať o občiansky preukaz. Ten bude po novom možné využiť namiesto cestovného pasu. Preukázať ním budete môcť ale dieťa aj u lekára, čím sa dostane do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Platiť to bude aj pre dôchodcov nad 60 rokov.

Správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu, ktorý bude slúžiť ako cestovný doklad je 4,5 eura, pričom predchádzajúca suma za vydávanie detského pasu do 6 rokov bola 8 eur.  "Maloletí mohli doteraz kvôli cestovaniu požiadať o pas, čo je finančne nákladnejšie. Odteraz môžu na cestovanie v krajinách EÚ a niektorých ďalších krajinách, ako napríklad Švajčiarsko, Nórsko, Srbsko, Čierna Hora, používať občianske preukazy, ktoré sa na tento účel budú vydávať s rovnakou platnosťou ako pri pasoch. Deťom do 6 rokov s dvojročnou platnosťou, deťom do 15 rokov s päťročnou platnosťou," vysvetlila ministerka vnútra Denisa Saková. 

Rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa môže o občiansky preukaz požiadať na hociktorom oddelení dokladov, a rovnako si ho nechať doručiť na zvolené oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku alebo za kuriérom domov za poplatok. 

Zákon sa týka aj občanov SR žijúcich mimo Slovenska."Títo už môžu požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a aj priamo na našich zastupiteľských úradoch o občiansky preukaz. V doklade budú mať uvedené miesto ich pobytu v zahraničí a tiež skratku štátu, v ktorom žijú, a to na základe predloženého potvrdenia o evidovanom pobyte vydané úradom v zahraničí," vysvetľuje kancelária. Za jeho vydanie zaplatia 4,50 eura. Kto dosiaľ disponuje starším typom dokladu bez čipu, môže po novom požiadať o elektronický bezplatne. 

Občiansky aj k lekárovi 

Občiansky preukaz bez fotografie bude slúžiť na prístup do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Od roku 2022 bude identifikácia čipom jediný spôsob ako nazrieť do zdravotnej karty.  

"Chceme, aby do konca roka 2021 mali všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie. Budeme ich posielať automaticky a generované budú na základe informácií, ktoré máme v registri fyzických osôb. Nebudeme teda zaťažovať rodičov, aby so svojimi deťmi navštívili jednotlivé klientské pracoviská. Platiť to bude aj pre dôchodcov nad 60 rokov," vysvetľuje ministerka vnútra Denisa Saková. Preukaz sa bude vydávať do šiestich rokov na dva roky, od šiestich rokov do 15 rokov s platnosťou na päť rokov. 

Nová legislatíva prináša aj ďalšie zmeny. Do občianskeho preukazu bude možné zapísať údaj o ťažkom zdravotnom postihnutí, či poznámku, že jeho držiteľ je sluchovo alebo zrakovo postihnutý. Ťažko zdravotne postihnutým občanom a tiež občanom starším ako 60 rokov sa bude občiansky preukaz vždy vydávať bezplatne. Polícia podľa ministerstva vyjde v ústrety aj osobám, ktoré sa starajú o postihnuté osoby – mobilné pracoviská na podávanie žiadostí o vydanie občianskeho pasu budú dochádzať nielen k občanom pripútaným na lôžko, ale napríklad aj k psychicky chorým ľuďom.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Krimi
05:40 Noviny TV JOJ
06:25 Labková patrola II.
05:10 NAŠI IV.
05:35 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
05:10 Kto porazí šéfkuchára
05:30 Kto porazí šéfkuchára
05:55 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 To nejsi Ty
07:55 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:55 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy