Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Ministerka zdravotníctva Kalavská vysvetlila, prečo stiahla návrhy o stratifikácií a očkovaní. Zvažuje aj odchod
Zdielať na

Ministerka zdravotníctva Kalavská vysvetlila, prečo stiahla návrhy o stratifikácií a očkovaní. Zvažuje aj odchod

BRATISLAVA /  "Každý by mal ukázať, či mu na pacientoch skutočne záleží." To sú slová ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej po rokovaní vlády. Podľa jej slov je smutné, že sa poslanci NR SR nevedia zhodnúť na veciach, ktoré majú zdravotne Slovákom pomôcť. Kalavská totiž v pondelok pred rokovaním parlamentu novelu zákona o stratifikácií a očkovaní škôlkarov stiahla. Na odklepnutie by totiž opäť nemala v koalícii podporu. Stopku jej mal dať pritom práve Róbert Fico. K situácií sa vyjadril aj Slovenská lekárska komora, ktorá návrh stratifikácie označila za nedostatočný.

Kalavskej volal Fico

O stratifikácii nemocníc a očkovaní sa v pondelok nehlasovalo, pretože ministerku zdravotníctva stopol Róbert Fico. Ona sama považuje za politicky nekorektné, aby jej 10 minút pred hlasovaním oznámili, že nemá podporu politických strán. "Áno zavolal mi Róbert Fico. Povedal, že ak s tým pôjdem teraz tak to neschvália a bude sa ešte pol roka o tom hovoriť, alebo ešte počkám na získanie podpory. Povedal, že Smer-SD, SNS, SME Rodina ani ĽSNS ma nepodporia," vyjadrila sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. 

Ministerka zdravotníctva Kalavská sa po stredajšom rokovaní vlády vyjadrila, že je jej ľúto ako sa slovenský parlament dokáže na mnohých hlúpostiach zhodnúť a na veciach, ktoré majú pomôcť slovenskému občanovi, hľadá "milión otáznikov". "Takto by sa štát nemal riadiť. V piatok bol dostatočný priestor na to, aby sa to vydiskutovalo, riešiť niečo 10 minút pred tým, ako sa má hlasovať o zákone, považujem za neštandardné a politicky veľmi nekorektné," povedala šéfka rezortu. 

"Viete ja som lekár v prvom rade. A ja som chcela, aby sa konečne niečo zmenilo, aby ste mali starostlivosť dostupnú do 30 minút. Aby vás operoval kvalifikovaný odborník, a a aby ste boli zoperovaní najlepšie ako sa dá. A takto neurobím nič, ja neviem bojovať proti politike," vyhlásila. 

Ministerka sa ďalej vyjadrila, že si nie je istá či je Slovensko schopné prijať nejakú reformu. "Je tu naivný minister, ktorý chcel niečo urobiť, ale správanie v parlamente ma v piatok veľmi prekvapilo," konštatovala ministerka zdravotníctva. Keď si podľa nej vláda myslí, že materiál stratifikácie je potrebný a dobrý, nevie už ako má ovplyvniť 150 poslancov.

"V prvom čítaní tam bol prvýkrát konsenzus. Boli tam poslanci, ktorí sa rozumejú do zdravotníctva, nepočula som od nich, že by tam bolo niečo zlé," poznamenala ďalej. 

Smer robí problémy, Klavská zvažuje odchod

Nuž a politikou je zrejme aj to, že Kotlebov poslanec jednoznačne nepotvrdil Ficové vysvetlenie Kalavskej. "My sme už vtedy hovorili, že ešte uvidíme, lebo máme nejaké nejasnosti,"  "A volali ste s Róbertom Ficom?," "Nie," "A mohol vedieť o tom ako budete hlasovať?,"
"Nie, určite nie ale tak o mesiac sa uvidí ako zahlasujeme," povedal Martin Beluský, poslanec NR SR za ĽSNS. 

Andrej Danko dlhodobo avizoval že ak nemá ministerka podporu strany Smer nemá podporu ani strany SNS. "Keby boli členovia koaličnej rady aj ministrami tak by pochopili že ked sa niečo schváli na vláde tak nemôže byť problém na kopci," uviedol premiér Peter Pellegrini. Zároveň otvorene hovorí že vo vlastných radoch strany SMER-SD tiež konsenzus nie je. "Áno niektorý poslanci strany Smer sú proti. Musíme hľadať zhodu," skonštatoval premiér. 

V prípade neschválenie stratifikácie ministerka zdravotníctva zváži svoje zotrvanie na ministerskej stoličke. "Áno v týchto dňoch som nad tým uvažovala. A u mňa ide hrdosť bokom, chcem niečo urobiť pre ľudí," vyhlásila ďalej ministerka.  Hovorca Smeru nechcel povedať oficiálne nič. Ale neoficiálne pripustil, že Kalavskú v novembri podporia ak presvedčí, že sa nebudú zatvárať nemocnice a stratifikácia nebude mať negatívny dopad na pacienta nasledujúcich desať rokov.

Lekárska komora považuje návrh novely za nedostatočný 

"Ministerka Andrea Kalavská v pondelok stiahla z  rokovania NR SR návrh zákona o stratifikácii nemocníc. Chápeme, že to neurobila preto, lebo pochopila, že návrh zákona nie je dostatočne odborne pripravený, ale preto, lebo vedela, že väčšina poslancov, aj vďaka odbornej oponentúre komory a zástupcov lekárov, sa rozhodla zákon nepodporiť. Veríme, že sme našou odbornou argumentáciou prispeli k pochopeniu, že návrh tohto zákona nie je pripravený na jeho schválenie a uvedenie do praxe."

"Sme presvedčení, že čiastkové riešenie, akým bol návrh stratifikácie nemocníc, nemajú prínos pre pacienta žiadny. Nedávna história nám ukázala, že reformu zdravotníctva v Slovenskej republike nie je možné robiť len na základe aktivít politických subjektov a z ich vôle. Aj smutne známa Gorila nám ukázala, že o zdravotníctve a obsadzovaní postov v zdravotníctve sa nerozhoduje v zákulisí politických orgánov, ale že slovenské zdravotníctvo ekonomicky aj personálne ovládla finančná skupina PENTA." 

Výzva lekárskej komory Cigánikovej 

Slovenská lekárska komora sa vo svojom stanovisku vyjadrila aj k situácií, ktorá sa odohrala pred NR SR. Na tlačovú konferenciu komory lekárov a LOZ o stratifikácií nemocníc sa dostavila aj hlavná expertka pre zdravotníctvo politickej strany SaS Jana Cigániková. Z jej úst tam ale zaznelo niečo, čo lekárska komora absolútne odmieta. Jej výrok znel takto: "Keď sa niekde robí málo výkonov, tak to zabíja ľudí". 

Pacienti to podľa SLK chápu tak, že lekári a zdravotné sestry v malých nemocniciach nie sú schopní poskytnúť odbornú zdravotnú starostlivosť a výsledkom ich ťažkej každodennej práce nie je pomoc a záchrana ľudského života, ale ako poslankyňa Cigáníková prezentovala, výsledkom ich práce je, že pacientov zabíjajú.  

"Poslankyňa Cigániková svojím správaním a neodbornosťou je hanbou pre zdravotný výbor i ako expert pre zdravotníctvo v SAS. Preto Slovenská lekárska komora vyzýva poslankyňu Národnej rady SR Janu Cigánikovú, aby sa verejne ospravedlnila všetkým zdravotníkom i pacientom a aby sa vzhľadom na absenciu vzdelania a odbornej praxe k problematike zdravotníctva nevyjadrovala a ak je schopná sebareflexie, aby sa vzdala funkcie poslankyne Národnej rady a už nekandidovala na túto funkciu v ďalších voľbách."

Rozhodnutie Kalavskej

Pred pondelkovým hlasovaním parlamentu predseda NR SR Andrej Danko v pléne oznámil, že o legislatívnom návrhu na stratifikáciu nemocníc z dielne ministerstva zdravotníctva sa na schôdzi hlasovať nebude. Strana SaS uviedla, že Smer-SD donútil ministerku, aby odsunula návrh reformy zdravotníctva.

"Po tom všetkom podľa našich informácií odložil návrh zákona šéf ministerky Peter Pellegrini, ktorý nedávno tvrdil, že zdravie občanov nemôže poznať voľby," povedala poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková. Ako uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, ministerka bojovala za stratifikáciu a hľadala podporu pre túto reformu naprieč celým či už odborným alebo politickým spektrom. Do dnešného dňa sa Andrea Kalavská snažila hľadať podporu pre zákon. "Šéfka rezortu zdravotníctva bola požiadaná o posunutie zákonov niekoľko minút pred hlasovaním, nakoľko jej bolo oznámené, že nie je dostatočná politická podpora tohto legislatívneho návrhu," informovala v pondelok Zuzana Eliášová.

Súvisiace články

Najčítanejšie