Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
V prípade výbuchu vo VOP Nováky z roku 2007 zazneli rozsudky. Rozhodnutie ale nie je právoplatné
Zdielať na

V prípade výbuchu vo VOP Nováky z roku 2007 zazneli rozsudky. Rozhodnutie ale nie je právoplatné

NOVÁKY / V prípade výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch z roku 2007 zazneli na súde po 12 rokov rozsudky. Obžalovaní boli štyria zamestnanci podniku, ktorí podľa prokurátora niesli zodpovednosť. Dvoch z nich v piatok súd oslobodil, zvyšní dvaja dostali podmienku.

​Dvaja zo štyroch bývalých manažérov Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky dostali za výbuch z roku 2007 podmienečné tresty. Ďalších dvoch manažérov okresný súd oslobodil. Bývalého generálneho riaditeľa odsúdila na tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Výrobný riaditeľ dostal tri roky s podmienkou na 4,5 roka. Zvyšní dvaja obžalovaní sú podľa sudkyne nevinní. "Nesprávne riadil činnosť, nedal pokyn na odstránenie tohto život a zdravia ohrozujúceho stavu," uviedla sudkyňa Okresného súdu Prievidza Noema Turanovičová. 

Pozostalí obetí niesli rozsudok ťažko. Prokurátor sa voči rozsudku odvolal, a tak rozhodnutie súdu nie je právoplatné. 

Pojednávanie v kauze výbuchu vo VOP Nováky bolo vo finále 14. mája. Prokurátor vtedy uviedol, že podľa neho museli obžalovaní vedieť o riziku, ktoré vo Vojenskom opravárenskom podniku existovalo. Predovšetkým pre množstvo výbušného materiálu a jeho nesprávne skladovanie. "Obžalovaným je kladené za vinu to, že svojím konaním tolerovali ten nezákonný stav, ktorý v podniku existoval a ktorými boli upozorňovaní, nijako ho neriešili," informoval vtedy prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín. 

Podľa obhajoby znalci určili hneď niekoľko príčin výbuchu, za ktorý podľa ich slov obžalovaní nenesú zodpovednosť. Vyhlásili, že hlavný problém bol v tom, že delaborovali niečo úplné iné, ako mali uvedené v dokladoch. 

Obžalovaní vyjadrili nad tým čo sa stalo ľútosť. Zároveň však sudkyňu požiadali, aby ich oslobodila.

K výbuchu došlo 2. marca 2007 vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch v momente, keď zamestnanci delaborovali výbušniny. Osem z nich tragédiu neprežilo, desiatky sa zranili a podnik zostal v troskách. Zo všeobecného ohrozenia obžalovali piatich riadiacich pracovníkov podniku. Jeden z nich medzičasom zomrel. Dnes prišiel rad na záverečné reči. Počas nich prokurátor vyhlásil, že obžalovaní sú vinní a sudkyňa by im mala vymerať nepodmienečné tresty odňatia slobody.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy