Muž dostal od úradu práce na piatich osobných asistentov desaťtisíce eur. Traja z nich ale o ničom nevedeli

Muž dostal od úradu práce na piatich osobných asistentov desaťtisíce eur. Traja z nich ale o ničom nevedeli

BAŠKOVCE/HUMENNÉ / Úradu práce tvrdil, že potrebuje osobných asistentov. Požiadal o príspevok až na piatich ľudí a to mu aj schválili. Ukázalo sa však, že 45-ročný muž peniaze použil na iný účel a to nie je všetko.

Polícia prípad rieši od apríla ako zločin subvenčného podvodu. Z vyšetrovania vyplýva, že muž žiadal o príspevok na osobnú asistenciu ešte v roku 2006. Úrad práce ho schválil. Podľa polície bol v roku 2012 schválený príspevok navýšený a priznaná suma sa zvýšila aj o rok neskôr. Peniaze však nešli tam, kde mali. Žiadateľ peniaze použil aj na iný účel.  "45-ročný muž z obce Baškovce počas uvedených období uvádzal päť mužov ako osobných asistentov, pričom traja z nich o ničom ani len nevedeli," informovala policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. 

Ostatní dvaja síce osobnú asistenciu vykonávali, ale neboli im vyplatené všetky peniaze. Polícia muža obvinila s tým, že úrad práce mu neoprávnene vyplatil takmer 45-tisíc eur. "Klient predkladá výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie, príspevok je vyplácaný klientovi a ten ho ďalej vypláca svojmu asistentovi/asistentom," vysvetlila Mária Hrehová, kancelária generálneho riaditeľa ÚPSVaR. Za skutok hrozí obvinenému v prípade dokázania viny väzenie až na 10 rokov.

"O spôsobe vrátenia spreneverných finančných prostriedkov a rovnako aj o tom, kto je povinný ich vrátiť, rozhoduje súd," poznamenala Hrehová. Nejde o jediný takýto prípad. Podľa úradu práce od roku 2011 bol neplatne poskytnutý príspevok na osobnú asistenciu až 40 prípadoch. A to z dôvodu uvedenia nepravdivých informácií vo výkazoch. "Vo finančnom vyjadrení ide u sumu približne 250 tisíc eur," informovala Hrehová, kancelária generálneho riaditeľa ÚPSVaR. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Extrémni žgrloši III.
05:35 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
06:40 Dovidenia, stará mama!
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ
06:00 Zlatý holky
07:50 Dvě svatby
09:30 Red Dog - psí legenda