Muž dostal od úradu práce na piatich osobných asistentov desaťtisíce eur. Traja z nich ale o ničom nevedeli

Muž dostal od úradu práce na piatich osobných asistentov desaťtisíce eur. Traja z nich ale o ničom nevedeli

BAŠKOVCE/HUMENNÉ / Úradu práce tvrdil, že potrebuje osobných asistentov. Požiadal o príspevok až na piatich ľudí a to mu aj schválili. Ukázalo sa však, že 45-ročný muž peniaze použil na iný účel a to nie je všetko.

Polícia prípad rieši od apríla ako zločin subvenčného podvodu. Z vyšetrovania vyplýva, že muž žiadal o príspevok na osobnú asistenciu ešte v roku 2006. Úrad práce ho schválil. Podľa polície bol v roku 2012 schválený príspevok navýšený a priznaná suma sa zvýšila aj o rok neskôr. Peniaze však nešli tam, kde mali. Žiadateľ peniaze použil aj na iný účel.  "45-ročný muž z obce Baškovce počas uvedených období uvádzal päť mužov ako osobných asistentov, pričom traja z nich o ničom ani len nevedeli," informovala policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. 

Ostatní dvaja síce osobnú asistenciu vykonávali, ale neboli im vyplatené všetky peniaze. Polícia muža obvinila s tým, že úrad práce mu neoprávnene vyplatil takmer 45-tisíc eur. "Klient predkladá výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie, príspevok je vyplácaný klientovi a ten ho ďalej vypláca svojmu asistentovi/asistentom," vysvetlila Mária Hrehová, kancelária generálneho riaditeľa ÚPSVaR. Za skutok hrozí obvinenému v prípade dokázania viny väzenie až na 10 rokov.

"O spôsobe vrátenia spreneverných finančných prostriedkov a rovnako aj o tom, kto je povinný ich vrátiť, rozhoduje súd," poznamenala Hrehová. Nejde o jediný takýto prípad. Podľa úradu práce od roku 2011 bol neplatne poskytnutý príspevok na osobnú asistenciu až 40 prípadoch. A to z dôvodu uvedenia nepravdivých informácií vo výkazoch. "Vo finančnom vyjadrení ide u sumu približne 250 tisíc eur," informovala Hrehová, kancelária generálneho riaditeľa ÚPSVaR. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 ŠPORT
19:40 Fórky, vtipky XXVII.
20:05 HROBÁRI
20:45 Komorník
19:05 Hawaii 5.0 IX.
20:10 Vtierka Castle IV.
21:00 Vtierka Castle IV.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb III.
18:25 Cesta za snem
20:15 Za zrcadlem
22:10 Vzpomeň si