VIDEO: Tornáda už vyčíňajú aj na Slovensku, pre TV JOJ to potvrdil meteorológ

VIDEO: Tornáda už vyčíňajú aj na Slovensku, pre TV JOJ to potvrdil meteorológ

BRATISLAVA / Pred pár dňami sme vám priniesli reportáž z ukrajinsko-slovenských hraníc, kde vyčíňalo skazonosné tornádo. Nebolo jediné v tejto oblasti a ani na území Slovenska. Naposledy sa objavilo na východnom Slovensku koncom minulého roka.

Tornáda na Slovensku nie sú výnimkou ani za posledné dve desiatky rokov. Podľa meteorológov sa objavuje priemerne jedno ročne. Ničivú silu nemajú však iba tornáda, ale aj tornádam podobné javy.  "Všetko po dvore lietalo. Niečo také strašné som ešte nevidela, mysleli sme si, že je koniec sveta," opísala obyvateľka obce. Že naozaj išlo o tornádo potvrdil aj meteorológ. "Bolo sprevádzané intenzitou vetra približne 100 km/hodinu," povedal meteorológ Daniel Cibula. Tornáda majú v meteorológii svoju vlastnú tzv. fujitovu stupnicu, od F nula po F5. "A toto bolo buď F0 alebo F1 štátium, kedy už môže vietor strhávať strechy," poznamenal Cibula. 

Pri vyšších stupňoch môže dosahovať rýchlosť aj 300km/h a viac. "Dokonca môže brať do vzduchu aj také veľké automobily a autobusy a posúvať o 100 metrov ďalej," podotkol meteorológ. Takéto silné tornáda najčastejšie bývajú na území Spojených štátov. Ale ani na Slovensku nie sú výnimkou. "Podľa databázy nebezpečného počasia v Európe, ich bolo od roku 200 približne 17," povedal ďalej Cibula. 

Čiže v priemere sa na Slovensku objaví jedno tornádo ročne o sile F0 až F2. V tomto roku sme ešte nezaznamenali, ale koncom minulého roka, začiatkom októbra v obci Lekárovce na juhovýchode Slovenska. Zanechalo za sebou spúšť.  

Tornáda sa zvyčajne vyvinú zo supercelárnej búrky a majú typický lievikovitý tvar. Vznikajú pri strete opačne vanúcich prúdov vzduchu pri zemi a výškach. Niektoré sú pekne viditeľné, iné nie. Nie každý mrak podobný tvaru lievika je ale naozaj tornádom. 

"Na tornádo sa podobá aj tzv. microburst - je to silný zostupný prúd vzduchu, pri ktorom silno prší a fúka silný vietor," pokračoval meteorológ. Tornádu podobná je vodná smršť, ktorá občas vysaje aj rybník, a inde potom môžu padať z oblohy žaby alebo ryby. Tromba existuje do okamihu, kým sa nedotkne zeme. Ďalej máme prachový vír- rarášek, ktorý tiež môže narobiť škody. Súčasné klimatické podmienky vo svete i u nás zvyšujú pravdepodobnosť, že sa s tornádami v budúcnosti budeme stretávať častejšie. 

"Búrky budú čoraz viac intenzívne a supercely výdatnejšie so zrážkami a tornádami," dodal Daniel Cibula. 

Zábery z ničivého tornáda na Ukrajine si môžete pozrieť TU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:55 NA CHALUPE
17:55 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
19:00 Krimi
17:25 Dvaja nosáči a video
19:35 Profesionáli VIII.
20:25 Sestry
17:10 Áno, šéfe USA III.
18:05 Columbo
20:10 Kosti XI.
17:20 Cesta za pokladom
17:35 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
16:35 Slunce, seno, erotika
18:30 Cirque du Soleil: Vzdálené světy
20:15 Car a Matilda