Chystáte sa na dovolenku v Španielsku? Ministerstvo zahraničných vecí varuje

28.06.2019 08:42 Noviny.sk Slovensko

Chystáte sa na dovolenku v Španielsku? Ministerstvo zahraničných vecí varuje

Podvodníkov máme aj na Slovensku. V jednom prípade sa pani nachytať nenechala, v druhom prišla o tisíce. embed kód
BRATISLAVA, MADRID / Pred podvodníkmi ponúkajúcimi ubytovanie v Španielsku varuje slovenský rezort diplomacie. V ostatnom čase sa tam rozmohli praktiky ponúkajúce ubytovanie tak, že podvodníci skopírujú originálnu ponuku, pričom záujemcu požiadajú o platbu na falošný účet. Ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje na svojej internetovej stránke.

"Zaplatené zariadenie tak po príchode obývajú iní hostia a majiteľ o viacnásobnom prenájme ubytovania netuší," dodalo ministerstvo.

Rezort apeluje na Slovákov, aby sa vždy uistili, že ich ubytovanie má registračné číslo, teda že je zaregistrované na miestnom úrade a spĺňa zákonné požiadavky. "Ak si ubytovanie vybavujete u súkromníka, je dôležité preveriť si, či je naozaj majiteľom nehnuteľnosti, prípadne si vyžiadajte príslušnú dokumentáciu, ktorá sa dá overiť. Ubytovanie si rezervujte na dôveryhodnom a overenom portáli - ak neviete, či ide o spoľahlivý portál, nezadávajte osobné údaje ani heslá," odporúča ministerstvo. Radí pozorne si prečítať podmienky webovej stránky, najmä platobné.

"Spozornite, ak vidíte luxusné ubytovanie, ktoré je veľmi lacné. Pozrite sa, ako vyzerá text na portáli, podvodníci často používajú prekladač. Nedôverujte tiež fotografiám, ktoré vyzerajú tak, ako by boli prevzaté z inej webovej stránky či katalógu," odporúča ministerstvo.

Zároveň radia dávať si pozor na peniaze a osobné veci. Dôvodom je, že v mnohých španielskych mestách pôsobia organizované skupiny vreckových zlodejov. Týka sa to najmä Madridu, Barcelony, Malagy, ale aj Malorky či Tenerife. V prípade okradnutia a straty dokladov je potrebné krádež čo najskôr ohlásiť na najbližšej policajnej stanici a požiadať o vystavenie policajného záznamu. Zároveň treba zablokovať ukradnuté platobné karty.

"Odporúčame mať so sebou kópiu údajovej stránky dokladu totožnosti. Organizovanými skupinami sú často okrádaní aj vodiči, ktorých fiktívne zastavujú vozidlá a upozorňujú na defekt, prípadne iné poruchy na vozidle. Po zastavení a vystúpení z auta majiteľa okradnú," informuje rezort. Na cestách a diaľniciach preto odporúčajú zastaviť len pri motorestoch, na benzínkach a frekventovaných oddychových zónach. Ľudia by si nemali nechávať doklady na palubnej doske ani sedadle vozidla. Rovnako treba byť ostražitý pri cestovaní v metre. Tam často rozrezávajú kabelky a plecniaky na spodnom okraji a tak z nich ukradnú veci.

Ministerstvo prosí Slovákov cestujúcich do Španielska, aby využili dobrovoľnú registráciu na adrese https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 Áno, šéfe! USA IV.
19:30 Profesionáli III.
20:25 Osamelý jazdec
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 9-1-1
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
18:50 Arthur a Minimojovia
18:05 Rezistence
20:15 Kincsem
22:25 Suburbicon: Temné předměstí