Postreky či repelenty? Ako prežiť leto bez štípancov

19.06.2019 15:52 Noviny.sk Slovensko

Postreky či repelenty? Ako prežiť leto bez štípancov

BRATISLAVA / Leto síce ešte oficiálne nie je, ale jeho poslovia prišli v predstihu. Nepríjemní poslovia. Jarné počasie vytvorilo priam ideálne podmienky pre všakovakú otravnú háveď, ktorá teraz na nás robí radostné nálety. Ako sa pred ňou chrániť, o tom porozprával pre TV JOJ Zdeno Jaško z Cechu profesionálov pre deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu.

Momentálne sa rozpráva, že na juhozápade Slovenska to s komármi vyzerá dosť zle. "Je tam už kalamitná situácia. Každý rok sa to neopakuje, ale tento bol výnimočný tým, že veľmi rýchlo bolo chladno a nastala horúčava a mokré časy. Ten dobrý úmysel samosprávy, prejsť na biologické prostriedky, takzvané larvicídy BTI nebol včas využitý," uviedol Zdeno Jaško. V Európe sa tieto larvicídy využívajú už dlho, ale len ako doplnková metóda. 

Prípravky, ktoré sa používajú na postrek nie sú pesticídy. "Sú to biocídy, nie sú to toxické látky a používajú sa v malých koncentráciách dovoleným spôsobom. Oproti poľnohospodárskym postrekom alebo individuálnym na záhradách je to zanedbateľné," objasnil Zdeno Jaško.

​Ako sa brániť pred komármi

Chémia by mala podľa odborníka byť poslednou možnosťou. "Okrem sieťok, repelentov, dvojkrídlovec neznáša pohyb vzduchu. Takže komu nevadí ventilátor alebo klimatizácia, tak komár obťažovať nebude," povedal Zdeno Jaško. Existujú aj repelentné prípravky do priestoru. "Ide o to, či sú na prírodnej báze alebo je tam aj insekticíd. Väčšinou tie čo idú do zásuvky, tak obsahujú insekticídy, ktoré sa rovnako používajú pri postrekoch. Takže doma tá expozícia človeka je väčšia," upozornil odborník. 

Zvukové odstrašovače komárov v niektorých prípadoch fungujú. "Musí sa meniť frekvencia.Simuluje to bzukot samca a nás obťažujú tehotné samice, takže tie to vraj neznášajú," povedal Zdeno Jaško.

Pri situácii, ako je teraz by sme sa nemali brániť veľkoplošným zásahom. "Výrobcovia prípravkov majú zlaté bane, lebo sa individuálne striekajú záhradky a plochy. Kupujú sa repelenty, ktoré, keď sa osprchujú, tak to ide do vody. Takže mnohonásobne viac to prekoná ten celoplošný postrek," upresnil Zdeno Jaško.

Komáre nie sú jediný hmyz, ktorý nás v teplých dňoch obťažuje

Muchničky sú najviac rozšírené v povodí riek. "Sú bodavé, veľmi nepríjemné a dokonca vyvolávajú ešte horšie reakcie na pokožke. Avšak oni nemajú záujem lietať dovnútra do obydlí," vysvetlil Zdeno Jaško. Zatiaľ je proti nim veľmi ťažký boj, potrebujú väčšiu dávku insekticídov a máločo ich odpudzuje. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:50 Vtierka Castle
13:45 Vtierka Castle
14:50 Prázdniny
12:45 Zlato v garáži IV.
13:10 Poklady z blšáku X.
13:40 Poklady z blšáku X.
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
14:45 Prvé oddelenie II.
13:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
13:50 Volám sa Caillou V.
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč
15:55 Tom Sawyer