Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Juraj
24.4.2024
Koniec pohodeným plechovkám a fľašiam na zemi. Vláda schválila zálohovanie PET fliaš
Zdielať na

Koniec pohodeným plechovkám a fľašiam na zemi. Vláda schválila zálohovanie PET fliaš

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Zálohovanie PET fliaš a plechoviek sa na Slovensku stáva realitou. Vláda totiž schválila zákon o zálohovaní nápojových obalov. Z ulíc, lesov a vodných plôch by tak mali fľaše a plechovky takmer nadobro zmiznúť.

 Ako po rokovaní vlády informoval minister životného prostredia László Sólymos, ročne sa na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš. Z nej sa asi 60 percent podarí vyseparovať, čo znamená, že 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách. Minister predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach. Minister sa po schválení zákona na zasadnutí vlády vyjadril, že je rád, že Slovensko je tak prvou krajinou strednej Európy, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov. Zákon ešte musí schváliť NR SR.

Zálohovanie nebude pre všetkých povinné 

Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie, ktoré majú rozlohu väčšiu ako 300 metrov štvorcových. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Legislatívu musí ešte schváliť parlament a po podpise prezidentom by mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Ministerstvo zároveň informovalo, že zálohovateľné obaly budú musieť byť jasne označené. 

"Pokusy zaviesť zálohovanie boli na Slovensku už viackrát. Zlyhali pre nedostatok politickej vôle a dohody," uviedol Sólymos. Zavedenie zálohovania podporovali a stále podporujú odborné a dobrovoľné organizácie rybárov, poľnohospodárov, vodohospodárov, ochranárov či turistov. Podľa prieskumu má podporu drvivej väčšiny verejnosti. Podľa Sólymosa zálohovanie podporuje aj predseda vlády Peter Pellegrini. Ten uviedol, že denne do Čierneho mora z Dunaja vpláva viac ako štyri tony plastov.

"Musíme spraviť všetko pre to, aby naša krajina neprispievala k trendu, keď vo vodách, riekach, moriach a oceánoch bude viac plastu ako rýb," dodal Pellegrini.

Systém zálohovania PET fliaš funguje v desiatich krajinách Európy, a to na Islande, vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku a Srbsku. Odporcovia zálohovania, väčšinou výrobcovia, tvrdia, že zálohovanie PET fliaš môže viesť k ohrozeniu plnenia cieľov stanovených pre iné druhy plastov. Zálohový systém podľa nich vytvorí na spotrebiteľov nové nároky na dodatočné triedenie. Budú musieť samostatne triediť PET fľaše, čo následne povedie k demotivácii a poklesu triedenia plastov ako celku.

Zákon by mal síce vstúpiť do platnosti od roku 2020, no výrobcom a distribútorom nápojov dal envirorezort dva roky na technické zabezpečenie a zavedenie celého zálohovacieho systému.

Pláže v známych destináciách sú čoraz viac znečistené. Pozrite si reportáž, ako ich plasty ničia:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy