Májové počasie sa vrátilo. Slovensko čakajú letné dni

Májové počasie sa vrátilo. Slovensko čakajú letné dni

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Aj keď v piatok sa na západe krajiny po dlhej dobe ukázalo slnko, na východe si na slnečné lúče budú musieť ešte počkať. Od západu sa do našej oblasti už rozširuje oblasť vyššieho tlaku vzduchu, ktorá postupne ukáže svoj vplyv neskôr popoludní aj na stredom Slovensku. Aké počasie môžeme počas víkendu očakávať?
Na východe bude ešte aj v piatok prevažovať veľká oblačnosť a prehánkami, občasným dažďom, ojedinele aj búrkami. Denná teplota sa dostane na hodnoty 18 až 22, na severe a východe miestami okolo 16°C. Vietor od severu do 25-30 km/h. 
Víkendové počasie bude pripomínať máj. Zrána sa aj v sobotu a aj v nedeľu môžu objaviť hmly, dopoludnia bude prevažovať na oblohe slnko, ale už okolo poludnia začne vývoj mohutnej kopovitej oblačnosti, z ktorej budú popoludní vypadávať prehánky, ale objavia sa aj búrky. "Budeme mať letné dni, to znamená, že denná teplota dosiahne aspoň 25°C. Teplotný interval maximálnej dennej teploty cez víkend bude od 21 do 26, na severe miestami okolo 19°C,"  prezradila meteorologička Miriam Jarošová z Najlepšieho počasia. 
Takýto charakter počasia ale dlho nevydrží. Už v pondelok sa opäť vráti zamračená obloha, na mnohých miestach sa znovu čakajú dažde a ochladí sa.

Povodne na Slovensku   

V posledných dňoch sa na území našej krajiny naplnili vodné toky. Voda prišla z tlakovej níže severne až severovýchodne od nášho územia. "Zrážky sa postupne prejavili na celom našom území, na návetriach hôr boli aj veľmi výdatné. Ponúkam zopár čísel: Oravská Polhora za celý včerajší deň dostala nádielku 56 mm , čo je 56 litrov na m2. Skalité 32 mm, Jasná 29 mm, na severovýchode Cígeľka takmer 38 mm.Na juhu krajiny sa v takej hojnej miere zrážky nevyskytovali, už mali intenzitu od 0.1 do 5 mm," pokračovala meteorologička Jarošová. 
Na tokoch severného Slovenska sa vyskytli povodne z trvalého dažďa. Povodeň môžeme zadefinovať ako prírodný proces, počas ktorého voda dočasne zaplaví zvyčajne nezaplavené územia. To hrozilo na Kysuciach, Orave, ale aj na Záhorí. "Najskôr majú problémy toky lokálneho charakteru, tie sa napĺňajú ako prvé a potom sa postupne zvyšuje hladina aj na väčších tokoch a hrozba povodní sa zo severu prenáša do nižších častí krajiny. Takže aj keď prestane pršať, ešte zvyčajne trvá niekoľko hodín až pár dní, kým celá voda odtečie a situácia sa upokojí," vysvetlila Miriam. 

Ak by sme mali zrážky, ktoré sa na povodí rieky Kysuca objavili za obdobie 21. až 23.5., dalo by sa ňou zaplniť 25 tisíc olympijských bazénov, ktoré majú rozmer 50x25x2.5 m. Ak by sme to prepočítali cez cenu 1m3 vody, akú si účtuje Severoslovenská vodárenská spoločnosť, mali by sme veľmi zaujímavé číslo: 25 tisíc priemerných mesačných výplat. Ak berieme podľa štatistiky, tak dolu Kysucou odtieklo 70-90 miliónov Eur. A to už je pekné číslo, že ? 
Hrozba povodní bude pokračovať ešte aj v piatok, potom budeme oddychovať, čas zrážok sa vyparí. V priebehu pondelka a utorka ale je tu opäť hrozba zrážok, ktoré by síce nemali byť také výdatné, ale vzhľadom na nasýtenosť povodí, bude stačiť aj menej milimetrov a problémy naskočia späť. 

Pozrite si reportáž ako to pred pár dňami vyzeralo v Tatrách. Počasie bolo ako v zime: 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:45 Súdna sieň
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:35 Stratené duše III.
09:30 Stratené duše III.
08:20 Divoké kone
09:50 Divoké kone
11:30 Klamári I.
08:20 Viking Vicky
08:35 Petronela Jabĺčková
08:45 Barbapapa I.
08:05 Nevlastní dcera
09:40 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
11:25 Cesta za králem trollů