Epidurálka nie je všade zadarmo, záleží od zriaďovateľa

Epidurálka nie je všade zadarmo, záleží od zriaďovateľa

BRATISLAVA / Epidurálna anestézia ako aj prítomnosť otca pri pôrode zostávajú bez poplatku. Platí to však len v nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. A to aj napriek tomu, že sľubovali celoplošné nariadenie. Zisťovali sme, prečo sa to ani po roku nezmenilo.

Na vtedajší sľub ministra zdravotníctva Tomáša Druckera upozornila diváčka. "Dobrý deň, v minulosti ste uverejnili reportáž o tom, že pre rodiace ženy by mala byť "epidurálka" od februára 2018 zadarmo. Tiež aj prítomnosť otecka pri pôrode. No určite to tak nie je. Napríklad v nemocnici v Čadci to tak nie. Tam si to mamičky stále platia. Príde mi to neférové, veď by mala mať na to nárok každá žena, keď si platí zdravotné poistenie," písala žena v texte. 

"Od februára je poplatok za epidurálku zrušený ale platí to len pre fakultné a univerzitné nemocnice. Tu ministerstvo dalo vedeniu príkaz," informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Presne 150 eur za epidurálnu anestéziu a 30 eur za prítomnosť otca pri pôrode bez príkazu zhora ale nemocnice nezrušia. 

Vedenie nemocnice v Čadci na otázku. či nemôžu pristúpiť k zrušeniu poplatkov za epidurálku a prítomnosť otca, odpovedalo veľmi stroho. Nariadenie pani ministerky platí pre nemocnice, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR," povedal riaditeľ kysuckej nemocnice s poliklinikou Martin Šenfeld. "Pripravujeme zmenu v rámci zavedenia DR-iar, to bude následne výkon hradený z verejného zdravotného poistenia," dodala Eliášová. To znamená, že poplatky budú hradené zo zdravotného poistenia. Niekoľko mesiacov si však ešte počkáme.

"Keď vám môžu dať tlmiaci prostriedok pri bežných zákrokoch nerozumieme, prečo by tlmenie bolesti pri pôrode malo byť nadštandardom. Rozhodne nie. A určite by to malo platiť vo všetkých nemocniciach rovnako," myslí si Zuzana Krišková z O.Z. Ženské kruhy. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:35 TOP STAR
10:15 Nákupné maniačky
11:55 NOVÉ BÝVANIE
13:15 Simpsonovci XXII.
10:55 JAG IV.
12:00 Slobodní so záväzkami
12:30 Slobodní so záväzkami
11:20 Fix a Foxi
11:45 Albert spoznáva svet
12:00 Oskar v balóne
09:55 Dům snů
11:40 Vztah pro psa
13:15 Kid