Epidurálka nie je všade zadarmo, záleží od zriaďovateľa

Epidurálka nie je všade zadarmo, záleží od zriaďovateľa

BRATISLAVA / Epidurálna anestézia ako aj prítomnosť otca pri pôrode zostávajú bez poplatku. Platí to však len v nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. A to aj napriek tomu, že sľubovali celoplošné nariadenie. Zisťovali sme, prečo sa to ani po roku nezmenilo.

Na vtedajší sľub ministra zdravotníctva Tomáša Druckera upozornila diváčka. "Dobrý deň, v minulosti ste uverejnili reportáž o tom, že pre rodiace ženy by mala byť "epidurálka" od februára 2018 zadarmo. Tiež aj prítomnosť otecka pri pôrode. No určite to tak nie je. Napríklad v nemocnici v Čadci to tak nie. Tam si to mamičky stále platia. Príde mi to neférové, veď by mala mať na to nárok každá žena, keď si platí zdravotné poistenie," písala žena v texte. 

"Od februára je poplatok za epidurálku zrušený ale platí to len pre fakultné a univerzitné nemocnice. Tu ministerstvo dalo vedeniu príkaz," informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Presne 150 eur za epidurálnu anestéziu a 30 eur za prítomnosť otca pri pôrode bez príkazu zhora ale nemocnice nezrušia. 

Vedenie nemocnice v Čadci na otázku. či nemôžu pristúpiť k zrušeniu poplatkov za epidurálku a prítomnosť otca, odpovedalo veľmi stroho. Nariadenie pani ministerky platí pre nemocnice, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR," povedal riaditeľ kysuckej nemocnice s poliklinikou Martin Šenfeld. "Pripravujeme zmenu v rámci zavedenia DR-iar, to bude následne výkon hradený z verejného zdravotného poistenia," dodala Eliášová. To znamená, že poplatky budú hradené zo zdravotného poistenia. Niekoľko mesiacov si však ešte počkáme.

"Keď vám môžu dať tlmiaci prostriedok pri bežných zákrokoch nerozumieme, prečo by tlmenie bolesti pri pôrode malo byť nadštandardom. Rozhodne nie. A určite by to malo platiť vo všetkých nemocniciach rovnako," myslí si Zuzana Krišková z O.Z. Ženské kruhy. 

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 Domov slečny Peregrinovej pre neobyčajné deti
23:15 Nájomný vrah
01:00 Pravek útočí
20:10 Kráčajúca skala
22:00 Rozvod po francúzsky
00:30 SVET POD HLAVOU
20:10 Bez druhej šance
21:25 Bez druhej šance
22:40 C.S.I.: Kriminálka New York IV.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
20:15 Fakjů pane učiteli 2
22:15 Reportér
00:15 Zoolander No. 2