Bazilika za forinty. To, čo Slovensku trvalo 7 rokov, maďarská vláda vyzbierala za rok

Bazilika za forinty. To, čo Slovensku trvalo 7 rokov, maďarská vláda vyzbierala za rok

KOMÁRNO / Jeden z najväčších kostolov na Slovensku, dvojvežový Ondrejský kostol v Komárne, bol vlani vyhlásený za baziliku. Kým na opravu exteriéru tohto svätostánku sa zo slovenských zdrojov zbierali dlhých 7 rokov, maďarská vláda takmer rovnakú čiastku schválila v priebehu roka.

"Bol s takým zámyslom postavený ešte jezuitmi, aby Turkami zmordované obyvateľstvo rekatolizoval, také ideologické stredisko cirkvi," vysvetľuje reštaurátor Juraj Puškár. 

Kostol sv. Ondreja v Komárne, po novom bazilika minor, mu okrem honoru priniesol aj povinnosti. "Interiér kostola bol výrazne obchádzaný akýmikoľvek zásahmi kvalifikovanými 150 rokov a možno aj viac, tu nikto nič neurobil," povedal Puškár. Až v roku 2011 začali veľké výskumy a postupne opravili aj fasádu. 

Staré maľby a technická pamiatka

Posledná maľovka je z roku 1975. Pod ňou objavili maľby až dvoch predstaviteľov barokového výtvarného umenia."Toto je Maulpertsch, a pritom sa nachádzame v kaplnke, kde je Kracker. V tom čase to bola špička! Je tu asi tisíc sond, 1500 už máme asi za sebou," dodal Puškár. 

Vonkajšia fasáda bola kompletne uzavretá reštaurovaním vlani na jeseň, teraz sa začalo s reštaurátorským a umelecko-stavebným výskumom interiéru kostola, vrátane krypty pod celým objektom. "Vedenie sme nechali ako technickú pamiatku. Elektrický rozvod, ktorý sa realizoval v roku 1930, sa ešte donedávna používal, ešte minulý rok," povedal Puškár. 

Prispelo aj Maďarsko

"Keď sme končili s exteriérom, tak vtedy sme požiadali aj maďarskú vládu o podporu a tam nakoniec sa nám podarilo získať 200 miliónov forintov, čo je okolo 643 tisíc eur," povedal kanonik Róbert Kiss z fary v Komárne. 

Nemalú sumu z Maďarska dostali na reštaurátorský výskum v jednom balíku. Len o stotisíc viac, 740 tisíc eur na opravu exteriéru, zbierali 7 rokov z domácich fondov ministerstva kultúry, samosprávneho kraja či arcibiskupského úradu.

Záhadné pohromy 

Sv Ondrejská bazilika prežila už dve veľké zemetrasenia i obrovský požiar. A vždy sa tak dialo po obnove kostola. "Je to až zarážajúce, že vždy to tak bolo. Nezostáva nič iné,len veriť, že to tak nebude," dodal s úsmevom Puškár. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

07:40 Rýchla rota Chipa a Dala
08:05 Rýchla rota Chipa a Dala
08:35 NAŠI II.
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:00 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
06:55 Extrémna premena III.
08:10 15 MINÚT. KUCHÁR
08:55 15 MINÚT. KUCHÁR
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
06:40 Ve stínu slávy
08:15 Náhradní plán
09:50 Prázdniny!