Dlhodobo nezamestnaní na Horehroní dostali novú šancu

Dlhodobo nezamestnaní na Horehroní dostali novú šancu

PODBREZOVÁ / Nedostatok pracovníkov v priemysle riešia aj železiarne v Podbrezovej. S úradom práce preto rozbehli projekt, ktorý dáva šancu zamestnať sa dlhodobo nezamestnaným ľuďom z rómskej komunity na Horehroní. Projekt Šanca pre každého funguje už tretí mesiac. Niektorých nových zamestnancov naučili čítať aj písať.

Cez projekt dostali šancu aj 50 rómski zamestnanci. Aj Viktor, Ján, Marcel aj Stanislav patria už tretí mesiac medzi nových zamestnancov v strojárňach.

"Každý musí chodiť do práce, či je zelený, modrý, či Róm," hovorí Marcel. Ján dodáva: "Lisujem a režem kolená, chodíme pondelok až piatok, robil som v lese, radšej v továrni." A Viktor ich dopĺňa: "Keby sa nám nepáčilo, tak tu nie sme, chcú aj viacerí prísť, neviem kde by sme boli keby toto nebolo."

Na prvý nábor prišlo 300 uchádzačov, na zdravotnej prehliadke sa zúčastnila asi polovica z nich a z nich potom vybrali prvých zamestnancov.

"Tí ľudia sú zruční, majú ešte problémy so rozradením strojov, ale to je otázka pár mesiacov," hovorí výrobný riaditeľ Miloš Dekrét.

V prevádzke majú aj takzvaných mentorov, ktorí pomáhajú novým zamestnancom zaradiť sa do pracovného procesu, no niektorým pomáhali aj naučiť sa čítať, písať či počítať. Pokiaľ sa osvedčia a zo strojární neodídu, časom môžu byť zaradení aj do trojzmennej prevádzky či postúpiť na iné pozície. A miesta je stále dosť aj pre ďalších uchádzačov o prácu.

Čísla nezamestnanosti máme dlhodobé dobré, dlhodobo nezamestnaní sú však stále problém: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 Domov slečny Peregrinovej pre neobyčajné deti
23:15 Nájomný vrah
01:00 Pravek útočí
20:10 Kráčajúca skala
22:00 Rozvod po francúzsky
00:30 SVET POD HLAVOU
21:25 Bez druhej šance
22:40 C.S.I.: Kriminálka New York IV.
23:50 Nákupné maniačky
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
22:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
20:15 Fakjů pane učiteli 2
22:15 Reportér
00:15 Zoolander No. 2