Do materských škôl budú prijímať len zaočkované deti, navrhuje ministerstvo

20.03.2019 16:01 Noviny.sk Slovensko

Do materských škôl budú prijímať len zaočkované deti, navrhuje ministerstvo

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Do predškolského zariadenia budú v budúcnosti prijímať len zaočkované deti, o návrhu informovalo ministerstvo zdravotníctva. Deti v predškolských zariadeniach budú podľa pripravovaného nového legislatívneho znenia efektívnejšie chránené pred zavlečením závažných infekčných ochorení do kolektívu. V návrhu sú ale uvedené aj ďalšie zmeny.

"V súčasnosti môže byť do predškolského zariadenia prijaté aj dieťa, ktoré neabsolvovalo povinné očkovanie," uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. V pripravovanej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia ministerstvo navrhuje zabezpečiť povinnosť, aby do predškolského zariadenia bolo prijaté len dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu veku dieťaťa podľa očkovacieho kalendára, alebo má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu.

Súčasťou návrhu je aj zrušenie sankcií za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu, ktoré v súčasnosti môžu byť uložené v celkovej súhrnnej výške 331 eur. Sankcie by sa zrušili po 12 rokoch od zavedenia do praxe. Legislatívny návrh by mal ísť do pripomienkového konania v najbližších dňoch a účinný by mal byť v druhej polovici tohto roka. 

"Vysielame tým jasný signál, že cieľom povinného očkovania nie je vyberanie pokút za jeho odmietanie, ale prevencia závažných infekčných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním," informovala  Kalavská s tým, že predbežná informácia o pripravovanom právnom predpise je už zverejnená a do jeho prípravy sa môže zapojiť aj verejnosť.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že pri súčasných zdravotných hrozbách v krajinách EÚ, ako aj na Slovensku odborníci zdôrazňujú nevyhnutnosť zabezpečiť kolektívnu imunitu pred infekčnými ochoreniami. "Dostatočná úroveň zaočkovanosti detí a zachovanie kolektívnej imunity populácie nám zabezpečí ochranu pre všetkých ľudí. Z tohto dôvodu je potrebné realizovať aj zmeny v oblasti prijímania detí do predškolského zariadenia na základe ich očkovacieho statusu. Obmedzenia pre prijímanie neočkovaných detí do materských škôlok zaviedla napríklad už Česká republika, Litva ako aj Francúzsko," vysvetlil Mikas.

Ministerstvo pripomenulo, že rodičia najčastejšie odmietajú očkovanie vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR vakcína). V prípade tejto vakcíny v ročníku narodenia 2016 bolo zistených 1 635 odmietnutých očkovaní (2,8 % z počtu detí v ročníku narodenia podliehajúcich očkovaniu). Celoslovenské výsledky zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 % vo všetkých kontrolovaných ročníkoch narodenia. Celoslovenská zaočkovanosť sa pohybovala na úrovni 95,2 % (základné očkovanie proti MMR, ročník 2016) až 97,7 % (preočkovanie proti DTaP-IPV – ročník narodenia 2004).

Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje zaočkovanosť detskej populácie za posledný rok pod 95 %, teda pod hranicou potrebnou na dosiahnutie kolektívnej ochrany populácie na krajskej úrovni, a to v rámci základného očkovania proti MMR v 15. - 18. mesiaci života v ročníku narodenia 2016 v troch krajoch a v ročníku narodenia 2015 v dvoch krajoch.

Zahlasujte v našej ankete: 

Očkovanie HPV zaplatí mladým štát. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
16:50 Otec v sukni
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
20:55 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
18:55 Malí fidlikanti
19:10 Rapotáčik 3
19:25 Knihy od Stonožky
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát