FOTO: Hrad obsadili horolezci. Odpratať musia viac ako 10 ton sneh

FOTO: Hrad obsadili horolezci. Odpratať musia viac ako 10 ton sneh

STARÁ ĽUBOVŇA / Aj Ľubovniansky hrad ohrozuje množstvo snehu. A tak na zasypané strechy poslali skúsených horolezcov. Tí musia pracovať veľmi jemne, aby nedošlo pri odpratávaní k poškodeniu národnej kultúrnej pamiatky.

Hrad v Starej Ľubovni v uplynulých dňoch zasypali masy snehu. Aby boli turisti v bezpečí, musí ísť preč a to hlavne zo všetkých striech. 

​Do terénu vyrazili dvaja horolezci, ktorí sa postarajú o to, aby boli strechy čisté a bezpečne. Najskôr vyliezli na renesančný palác, tam už bolo snehu toľko, že ohrozoval aj architektúru kultúrnej pamiatky. "Myslím si, že si tu horolezci v nasledujúcich dňoch zamakajú," povedal riaditeľ hradu Dalibor Mikulík. 

Zo strechy musia zhodiť približne 10 ton snehu a jednoduché to nebudú mať ani na tých ďalších. "Táto je taká jednoduchšia ale keď sa presunieme na tie šikmejšie strechy, tak tam už budeme visieť z lana," tvrdí horolezec Daniel Šak. 

Začali na hradnej kaplnke, kde musia dávať pozor v prvom rade na seba, ale okrem iného aj na vzácny šindeľ, ktorý by sa čistením nemal poškodiť. To bude platiť na všetkých strechách. 

Snehová nádielka prekvapila niektoré obce. Bolo ho tak veľa, že ho nemali kam odpratať. Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:35 TOP STAR
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:05 Profesionáli II.
13:00 Simpsonovci IX.
10:40 Nákupné maniačky
12:00 Pod povrchom
13:05 Ochrana svedkov IV.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
12:00 Maxipes Fík
11:05 Překvapení
12:55 Poslední čas na lásku
14:35 Cesta za králem trollů