Dospelých neplavcov odrádza od plaveckých kurzov pocit hanby
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: John Perivolaris
Aj keď plávanie patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie rekreačné športy, ešte stále si nemálo dospelých ľudí v bazéne či jazere akurát omočí nohy.
Aj keď plávanie patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie rekreačné športy, ešte stále si nemálo dospelých ľudí v bazéne či jazere akurát omočí nohy. V detstve sa totiž plávať nenaučili a v dospelosti sa už hanbia navštevovať plavecké kurzy.
Ročne sa nájde iba niekoľko desiatok Slovákov, ktorí ostych prekonajú a napriek pokročilému veku sa zapíšu do plaveckej školy. Časť z nich motivuje letná dovolenka, ďalší potrebujú plávanie pri zmene zamestnania.
"Väčšina dospelých neplavcov sa za to hanbí. Mnohí majú problém prísť vôbec na bazén. Ale zvyčajne sa nám ich podarí prehovoriť. Keď vidia iných dospelých, ako sa učia plávať, skúsia to aj oni," povedala ČTK Helena Studeníková z bratislavskej plaveckej školy Oceán.
Kurz počas roka navštívi asi 50 totálnych neplavcov. Okrem nich v posledných rokoch pribúda ľudí, ktorí si chcú zdokonaliť svoj plavecký štýl. Medzi záujemcami sú ľudia všetkých vekových kategórií - od študentov až po dôchodcov.
Talentovaní "dospeláci" sa môžu podľa Studeníkovej naučiť dva až tri plavecké štýly už počas desiatich hodín výuky. Väčšinou však potrebujú 20 až 30 hodín.
"Je to individuálne. Ide hlavne o psychiku, lebo v mnohých prípadoch majú dospelí zlé skúsenosti z detstva a vody sa boja. Najskôr sa musia s vodou skamarátiť a až potom sa vlastne začnú učiť plávať," spresnila.
Za hodinu výuky zaplatia neplavci v bratislavskej škole od 150 do 450 korún - cena závisí od počtu ľudí v skupine. Ideálne vraj je, keď sa učí plávať naraz viacero záujemcov.
"Jeden druhého podporí pri neúspechoch. Neodradí ich, keď im niečo niekoľko hodín nejde. Keby bol ten človek na hodine sám, tak to vzdá. Keď sú aspoň dvaja, väčšinou vydrží," upozornila Studeníková.
Aj Tomáš Perončík z plaveckej školy Kaprík v Liptovskom Mikuláši priznal, že mnohým dospelým Slovákom robí najväčšie problémy prísť do plaveckej školy. Občas sa aj nahlásia, ale na poslednú chvíľu si to rozmyslia. Počas niektorých sezón sa tak záujemcovia spomedzi dospelých neplavcov dajú spočítať na prstoch rúk. Väčšiu výdrž vraj majú muži než ženy.
"Býva pravidlom, že záujem sa zvýši v mesiacoch pred letnými dovolenkami. Niektorí ľudia zasa potrebujú plávanie pre svoju prácu. Mali sme tu napríklad muža, ktorý chcel ísť k polícii," dodal Perončík.
Aj on si myslí, že dĺžka výuky závisí od individuálnych schopností záujemcov. Niekomu vraj stačí na zvládnutie plaveckých základov iba päť hodín. Ďalší však má problémy vo vode aj po absolvovaní niekoľkotýždňového kurzu.
V košickom Aqua Centre prekonajú ročne pocit hanby približne tri desiatky dospelých neplavcov. Aj podľa majiteľa centra Jána Urbanského sú mnohí dospelí Slováci nútení navštíviť kurz pred nástupom do práce, kde je plávanie podmienkou ich prijatia. Jedna vyučovacia hodina vyjde na dve stovky, talentovaným záujemcom stačí na základy plávania 15 hodín.