Kiska prehral. Súd v prípade pozemkov vo Veľkom Slavkove rozhodol

Kiska prehral. Súd v prípade pozemkov vo Veľkom Slavkove rozhodol

POPRAD / V piatok dopoludnia sa na popradskom Okresnom súde pojednávalo v prípade pozemkovej kauzy, v ktorej vystupuje aj prezident Andrej Kiska. Ten v nej vystupuje ako obžalovaný. Súd už aj rozhodol, a to v Kiskov neprospech.

Okresný súd v Poprade napokon rozhodol, že pozemky vo Veľkom Slavkove, o ktoré sa súdili od marca 2018, patria zubárovi Jánovi Francovi, v tomto prípade žalobcovi. "Súd určuje, že žalobca doktor Ján Franc je výlučným vlastníkom pozemkov," povedal sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, prezident má na odvolanie 15 dní.

"V tomto spore sú dvaja poškodení. Andrej Kiska, ktorý pozemok riadne a v dobrej viere pred 20 rokmi kúpil, čo konštatoval sudca okresného súdu a pán Franc, ktorý podľa sudcu o pozemok neprávom prišiel. Je nepochybné, že pred takmer 20 rokmi pochybil štát, ktorý všetky právne úkony riadne schválil a preto Andrej Kiska nemal žiaden dôvod celé roky pochybovať o platnosti svojho čistého listu vlastníctva. Ľudsky prezident absolútne rozumie emóciám rodiny pána Franca, ak skutočne neprávom o pozemok prišli, jeho pocity by boli rovnaké. Rozhodnutie súdu prezident rešpektuje, ale slová sudcu o tom, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska, ho prekvapili. Preto rozmýšľa, ako bude ďalej postupovať, vzhľadom na sudcovu zjavnú zaujatosť a nenávisť voči prezidentovi, ktorého nepochopiteľne napadol, čím poškodil aj rozhodnutie pozitívne pre rodinu pána Franca," píše sa v stanovisku prezidenta. 

Po skončení pojednávania sa sudca Radačovský ostro vyjadril na adresu prezidenta Kisku. "Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja," vyhlásil sudca po vynesení rozsudku pre médiá. 

Na tieto vyjadrenia zareagoval aj rezort spravodlivosti a odborníčka na etiku sudcov. "Vystupovanie sudcu Radačovského voči najvyššiemu ústavnému činiteľovi považujeme za nepatričné. Minister spravodlivosti podrobne preskúma jeho vyjadrenia a zváži, či predmetné nezakladá dôvod na začatie disciplinárneho návrh," povedala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová. "Sudca by pri výroku rozhodnutia mal postupovať striktne vecne, teda mal by to odôvodniť. Takáto poznámka pôsobí krajne nevhodne. Do súdnej siene takéto niečo nepatrí," povedal právnik Peter Kováč.

Žalobcom bol popradský zubár Ján Franc, pričom aj on, aj prezident tvrdili, že sú majiteľmi lukratívnych pozemkov pod Tatrami. Andrej Kiska sa z pojednávania ospravedlnil, zastupoval ho nový právny zástupca. V pojednávacej miestnosti sa na dvoch veľkých obrazovkách premietali dokumenty, ktoré mali zrekapitulovať celý spor. O premietanie požiadala právna zástupkyňa Jana Franca. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Panelák
05:10 Profesionáli III.
05:50 NAŠI II.
06:25 ZÁCHRANÁRI
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:10 Síla naděje
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green