Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Prezident finančnej správy podal trestné oznámenie na Rajtára pre kauzu colných podvodov
Zdielať na
Slovensko

Prezident finančnej správy podal trestné oznámenie na Rajtára pre kauzu colných podvodov

BRATISLAVA / Slovensko nemá žiadny príkaz zaplatiť do európskeho rozpočtu 302 miliónov eur. Tvrdí to prezident finančnej správy František Imrecze v reakcii na správu OLAF-u a obvinenia z podhodnocovania ázijského tovaru v colnom konaní najmä v rokoch 2013 až 2014. Opozícia však stále tvrdí, že kroky vedenia sú chybné a špinavé kšefty pokračujú. Imrecze pre tieto tvrdenia podal trestné oznámenie na Jozef Rajtár (SaS).

V médiách zazneli obvinenia, že takéto konanie by bez vedomia špičiek finančnej správy či ministerstva financií nebolo možné. 

"Informácia, že zaplatíme 300 mil. eur nie je faktom, je to absolútny nezmysel. Európska komisia nevymáha od Slovenskej republiky žiadne peniaze. To, čo sa deje je, že vedieme dialóg s OLAF-om, pretože máme rôzne názory na to, aká hodnota tovaru mala byť preclená v relevantnom období," vyhlásil na pondelňajšom brífingu prezident finančnej správy Imrecze. Tvrdí, že to, že musíme zaplatiť 300 mililiónov eur, je klamstvo opozície, ktorá zneužíva túto situáciu na politické ciele.

Problém hodnoty 

Podľa Imreczeho ide o odborný a systémový problém, ako určovať hodnoty ázijského, prevažne čínskeho tovaru, pri preclievaní v únii. Spomínaných vyše 300 miliónov eur úniku na clách totiž napríklad podľa neho vzniklo tak, že OLAF aplikoval doporučené minimálne hodnoty tovarov stanovené v roku 2015 spätne na roky 2013 a 2014. "To my nemôžeme akceptovať a o tom diskutujeme s OLAF-om," tvrdí Imrecze s tým, že finančná správa má ambíciu si s OLAF-om veci vydiskutovať tak, aby Slovensko nemuselo doplácať ani euro.

Zamlčané originály

​Ako dodal, ťažko sa navyše baviť o sumách podhodnocovania, keď ani naša finančná správa ani OLAF sa počas vyšetrovania nedostali k originálnym faktúram z Číny. Colník tak podľa neho môže vychádzať iba z faktúr, ktoré sa mu dostanú do rúk pri colnom procese. Slovensko však už tento problém s podhodnocovaním vyriešilo. Už v októbri 2014 totiž určilo minimálne rizikové profily pre tovary z Ázie na základe odporúčaní OLAF-u, ktorý odvtedy na Slovensku takmer žiadne podhodnotenie neidentifikoval.

Problém sa tak obmedzil po celoeurópskej akcii Snake, ktorá trvala dva mesiace. Určili vtedy minimálne hodnoty, za ktoré by mal byť konkrétny tovar preclený v EÚ. "Nám sa problém nepodaril vyriešiť izolovane. Spolupracujeme s OLAF-om a s V4. Taktiež je na stole dohoda medzi Čínou a Európskou komisiou o potvrdzovaní si originality faktu," vysvetľoval Imrecze s tým, že na tom majú záujem obe strany a to by vyriešilo celý problém. Zdôraznil tiež, že rovnaký problém rieši OLAF aj s Veľkou Britániou, Španielskom, Maltu či Maďarskom. 

Pozrite si celú tlačovku, na ktorej prezident finančnej správy vysvetlil, ako mohlo k stanoveniu pokuty dôjsť: 

Téma by sa mala dostať aj na pôdu parlamentného finančného výboru. Minister financií Peter Kažimír totiž požiadal prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, aby celú situáciu objasnil vo výbore pred poslancami Národnej rady SR. Zároveň požiadal predsedu výboru, aby jeho rokovanie na túto tému v krátkom čase zvolal.

Trestné oznámenie

"Prezident finančnej správy František Imrecze podáva trestné oznámenie na poslanca NR SR Jozefa Rajtára (SaS) pre trestný čin krivého obvinenia na Generálnu prokuratúru SR," znie v tlačovej správe zverejnenej na stránke Finančnej správy SR. 

Opozičná SaS totiž stále tvrdí, že argumenty vedenia finančnej správy sú chybné. Colníci totiž majú možnosť stanoviť cenu dovážaného tovaru aj alternatívnymi spôsobmi v prípade, ak priložený doklad nepovažujú za dôveryhodný. Upozorňujú aj na to, že celková škoda v týchto prípadoch je oveľa vyššia ako medializovaných 300 miliónov eur.

OLAF totiž odporúča Európskej komisii od Slovenska žiadať vyplatiť iba podiel, ktorý prináleží európskemu rozpočtu, teda 75 % z vybraného cla. Pri sume zhruba 300 miliónov eur tak prišiel aj slovenský rozpočet o zvyšných 25 %, teda o 100 mil. eur. Navyše, podhodnotenie dovážaného tovaru ovplyvní aj vybratú daň z pridanej hodnoty. Na nej mohli rozpočty Slovenska a ďalších krajín, kam tovar nakoniec smeroval, prísť až o 800 miliónov eur.

Špinavé kšefty pokračujú

Poslanec za liberálov Jozef Rajtár navyše tvrdí, že podľa aktuálnych indícií sa praktiky colníkov pri dovoze tovaru z tretích krajín zo spomínaných problémových rokov 2013 a 2014 obnovili. "Keď sa v roku 2017 skončilo vyšetrovanie OLAF-u, tak v roku 2018 sa tieto špinavé kšefty pre Slovensko znova obnovili," uviedol s tým, že práve preto by mali konať vládne špičky. "Situácia je mimoriadne závažná. Vyzývame Petra Kažimíra ako ministra financií, ale aj Petra Pellegriniho ako predsedu vlády, aby okamžite konali," dodal.

Pozrite si celú tlačovku opozičnej strany SaS: 

Súvisiace články

Najčítanejšie