Príručka o právach LGBT je opäť dostupná deťom. Má odbúravať predsudky a stereotypy

23.08.2018 11:01 Noviny.sk Slovensko

Príručka o právach LGBT je opäť dostupná deťom. Má odbúravať predsudky a stereotypy

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Odbornú príručku o právach LGBT ľudí pod názvom Dve/Dvaja si školy, pedagógovia, ale aj rodičia či žiaci môžu znova zabezpečiť. Knihu vydal Inštitút ľudských práv v rámci projektu Vzdelávaním proti homofóbii, informovanosťou k tolerancii, ktorý bol v roku 2013 podporený v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

“Našou snahou je podpora neformálneho vzdelávania a výchovy mladých ľudí k tolerancii menšinových skupín. Cieľom je zvýšenie povedomia o existencii LGBT ľudí a snaha o odbúravanie predsudkov a stereotypov vedúcich k strachu alebo dokonca nenávistným prejavom a homofóbii. Táto publikácia je dobrovoľným doplnkom vyučovacieho procesu, nie je súčasťou osnov. Zistili sme, že tadiaľ na Slovensku cesta zatiaľ nevedie,” vysvetlil spoluautor publikácie Peter Weisenbacher s tým, že aktuálnu dotlač hradí občianske združenie IĽP z vlastných prostriedkov. 

Publikácia sa v šiestich kapitolách a na 80 stranách snaží vysvetliť základné pojmy používané v súvislosti s homosexualitou jazykom zrozumiteľným pre tínedžerov. Uvádza čitateľa do kontextu menšinových práv v súčasnosti i minulosti a porovnáva uplatňovanie a dodržiavanie práv LGBT ľudí v rôznych krajinách sveta. Samostatnú kapitolu tvoria príklady známych osobností, ktoré patria k LGBT menšine.

“Celý náklad bol pred piatimi rokmi rozobraný za pár mesiacov. Máme celý zoznam škôl, ale aj jednotlivcov, ktorým sa už tlačené exempláre neušli. V niektorých školách kopírujú vybrané časti alebo tlačia z elektronickej verzie. Sme preto veľmi radi, že sa nám podarilo získať prostriedky od individuálnych darcov a dotlačili sme ďalších 3 000 kusov,” uviedla Alena Krempaská z IĽP, ktorá je aj spoluautorkou publikácie. Dodala, že nazbierali množstvo nápadov a vylepšení od pedagógov z celého Slovenska. "Chceli by sme knihu vylepšiť, rozšíriť a aktualizovať. Dúfame, že sa nám podarí získať podporu aj na takéto zásadnejšie vydanie. Nateraz je možné si bezplatne objednať dotlač na adrese kniha2.ludskeprava.sk,” uviedla Krempaská.

Brožúrka o LGBT ľuďoch vyvolala v roku 2013 viacero negatívnych reakcií z konzervatívnych kruhov. Bez odporúčania ministerstva školstva zostalo tak len na rozhodnutí riaditeľov škôl, či o ňu prejavia záujem, podotkol Weisenbacher.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

21:40 NA HRANE - VOĽBY 2020
23:50 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
00:40 Myšlienky vraha II.
20:25 X-Men: Prvá trieda
23:20 Projekt Mind Blown
23:30 18 ROKOV S TV JOJ
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
22:55 ŽREBOVANIE
23:00 TIPOS INFO
22:05 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam X.
22:10 Muži, ženy a děti
00:05 Bájní tvorové: Dračí hrobka
01:35 Konečná