Skoro jasno
34°
Bratislava
Lýdia
19.8.2022
Príručka o právach LGBT je opäť dostupná deťom. Má odbúravať predsudky a stereotypy
Zdielať na
Slovensko

Príručka o právach LGBT je opäť dostupná deťom. Má odbúravať predsudky a stereotypy

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Odbornú príručku o právach LGBT ľudí pod názvom Dve/Dvaja si školy, pedagógovia, ale aj rodičia či žiaci môžu znova zabezpečiť. Knihu vydal Inštitút ľudských práv v rámci projektu Vzdelávaním proti homofóbii, informovanosťou k tolerancii, ktorý bol v roku 2013 podporený v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

“Našou snahou je podpora neformálneho vzdelávania a výchovy mladých ľudí k tolerancii menšinových skupín. Cieľom je zvýšenie povedomia o existencii LGBT ľudí a snaha o odbúravanie predsudkov a stereotypov vedúcich k strachu alebo dokonca nenávistným prejavom a homofóbii. Táto publikácia je dobrovoľným doplnkom vyučovacieho procesu, nie je súčasťou osnov. Zistili sme, že tadiaľ na Slovensku cesta zatiaľ nevedie,” vysvetlil spoluautor publikácie Peter Weisenbacher s tým, že aktuálnu dotlač hradí občianske združenie IĽP z vlastných prostriedkov. 

Publikácia sa v šiestich kapitolách a na 80 stranách snaží vysvetliť základné pojmy používané v súvislosti s homosexualitou jazykom zrozumiteľným pre tínedžerov. Uvádza čitateľa do kontextu menšinových práv v súčasnosti i minulosti a porovnáva uplatňovanie a dodržiavanie práv LGBT ľudí v rôznych krajinách sveta. Samostatnú kapitolu tvoria príklady známych osobností, ktoré patria k LGBT menšine.

“Celý náklad bol pred piatimi rokmi rozobraný za pár mesiacov. Máme celý zoznam škôl, ale aj jednotlivcov, ktorým sa už tlačené exempláre neušli. V niektorých školách kopírujú vybrané časti alebo tlačia z elektronickej verzie. Sme preto veľmi radi, že sa nám podarilo získať prostriedky od individuálnych darcov a dotlačili sme ďalších 3 000 kusov,” uviedla Alena Krempaská z IĽP, ktorá je aj spoluautorkou publikácie. Dodala, že nazbierali množstvo nápadov a vylepšení od pedagógov z celého Slovenska. "Chceli by sme knihu vylepšiť, rozšíriť a aktualizovať. Dúfame, že sa nám podarí získať podporu aj na takéto zásadnejšie vydanie. Nateraz je možné si bezplatne objednať dotlač na adrese kniha2.ludskeprava.sk,” uviedla Krempaská.

Brožúrka o LGBT ľuďoch vyvolala v roku 2013 viacero negatívnych reakcií z konzervatívnych kruhov. Bez odporúčania ministerstva školstva zostalo tak len na rozhodnutí riaditeľov škôl, či o ňu prejavia záujem, podotkol Weisenbacher.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie