Zatiahnuté, dažďové prehánky
10°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
Cena Zlatý žobrák. Do Košíc prišli stovky filmov a dokumentov od tvorcov z rôznych kútov sveta
Zdielať na

Cena Zlatý žobrák. Do Košíc prišli stovky filmov a dokumentov od tvorcov z rôznych kútov sveta

KOŠICE / Už takmer štvrťstoročie sa v metropole východu stretávajú hostia z celej planéty na jedinečnom festivale lokálnych televízii. Do Košíc prišli dve stovky filmov a dokumentov od tvorcov z rôznych kútov sveta. Porotcovia pri nich presedeli stovky hodín a v sobotu podvečer ocenili najlepšie z nich.

Pred filmové plátno sa opäť posadili porotcovia, tvorcovia, režiséri, scenáristi a sledovali jeden filmový klenot za druhým. Klenot preto, lebo bežný divák ich v kinách neuvidí. 

"Tritisíc minút som to musel pozerať no musel, chcel som, lebo úroveň je stále lepšia a lepšia," informuje zakladateľ festivalu a člen poroty Marcel Děkanovský. Zlatý žobrák, tak sa volá unikátny medzinárodný filmový festival. Medzi cenami je aj cena televízie JOJ.

Tá pocestuje do lokálnej televízie do Nórska. Muž, ktorý tento dokument vytvoril aj reálne so sýrskymi utečencami cestoval a veľa situácii prežil. Táto téma je blízka aj redaktorke Katke Kleknerovej. Ktorá utrpenie a bezmocnosť videla pri svojej práci veľakrát.

"S tým sa stretávam v bezprostrednej blízkosti, síce nie v Sýrii ale na Ukrajine, ale tá bolesť je rovnaká všade," hovorí Kleknerová. Katarína sa na odovzdávanie ceny zodpovedne pripravila.

"Ja som to odovzdávala nórskemu autorovi, a tak som sa učila dosť dlh, ako sa po nórsky povie srdečne blahoželám," hovorí Kleknerová. A na festivale zaznela nielen nórčina, pretože sem sa prišli svojou lokálnou tvorbou pochváliť ľudia z takmer každého kúta planéty.

O Zlatého žobráka zabojovala tvorba točená nielen na profesionálnych kamerách. Porotcovia sa nestačili čudovať, čo všetko dnes keratívni ľudia dokážu. 

"Je to neuveriteľné, že chudobný človek z Bangladéša dostane nápad, natočí ho na smartfón a vyhrá s ním Zlatého žobráka," uviedol Děkanovský. Zlatý žobrák pocestuje tento rok do Indie, Poľska a Bieloruska. A čo sa slovenskej tvorby týka, získala ocenenie tiež, okrem diplomu a kytice ešte aj niečo originálne.

"Tak keďže sa náš film volá Ríbezľák, tak sme dostali ríbezľové víno a veľmi pekne ďakujeme, že máme cenu, veľmi sa tešíme," povedal režisér Marek Káčer. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy