Na ústav detskej psychológie vyvesili zamestnanci transparent - Stop šikane

Na ústav detskej psychológie vyvesili zamestnanci transparent - Stop šikane

BRATISLAVA / Pred ústavom detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave zamestnanci vyvesili veľký transparent, pretože nesúhlasia s rozhodnutím vedenia o okamžitej výpovedi pre ich kolegu. Doslova je na ňom uvedené "Stop šikane! Kolegovia". Vedec a psychológ, ktorý v ústave pracuje už 45 rokov, tvrdí, že riaditeľ ho vyhodil, pretože sa zúčastňuje vedeckých konferencii bez jeho súhlasu.

"Áno, dostal som okamžitú výpoveď i keď tu pracujem 45 rokov. Vraj porušujem pracovnú disciplínu. Ale to nie je pravý dôvod. ja som ten, ktorý nahlas hovorí, že vedenie postupuje nesprávne," povedal psychológ Vladimír Dočkal.

Vo vedení ústavu, ktorý zamestnáva asi 70 ľudí a veľká časť z nich sa sústreďuje na výskum detskej psychológie, je vyše dvoch rokov kardiochirurg Peter Lukáč. Do funkcie riaditeľa ústavu ho vymenoval ex minister Peter Plavčan.

"Najhoršie je, že zaviedol čítačky odchodu a príchodu do práce a ešte sníma aj náš obraz. Nikto mu na to povolenie nedal," informuje Dočkal.

"Zaviedli sme pracovnú disciplínu s čítačkami tak, ako je tomu aj v iných inštitúciach štandard. A pán dôchodca Dočkal opakovane porušuje pracovnú disciplínu. Už dlho sa s ním komunikuje o tom, že nebol na pracovisku v čase akom mal. Navyše neplní plány a povinnosti v termínoch a ja potom musím vysvetľovať, prečo sa nestíha," vysvetľuje riaditeľ VÚDPaP Peter Lukáč. 

Vedenie dodáva, že do funkcie riaditeľa, bol obsadený ako krízový manažér, a preto sa snaží obnoviť chod ústavu tak, aby nestagnoval, ale napredoval.

"Máme zamestnaných 21 dôchodcov a považujem za potrebné dať šancu mladým doktorandom, ktorí majú záujem u nás pracovať. O šikane počujem prvýkrát," dodáva Lukáč. 

Tri napomenutia vraj znamenajú výpoveď. Jedna zo zamestnankýň tvrdí, že už čelí druhému napomenutiu, pretože si dvakrát odbehla v pracovnom čase do obchodu. Vedenie vraj s nimi nediskutuje, len prináša nové príkazy a zákazy.

"Keďže nemám inú možnosť, budem sa brániť na súde," uviedol Dočkal. "Akademická sloboda nebola porušovaná, to je len evidencia, kto sa kde nachádza. To je moje právo aj povinnosť ako zamestnávateľa," hovorí Lukáč.

Zamestnanci sa listom obrátili aj na ministerku školstva. "My nie sme zamestnávatelia tých zamestnancov, je to pracovno-právny spor. Na adresu riaditeľa. Ten nám veci vysvetlil. Myslela som si, že je to vyriešené. Ak je tam nový vývoj, tak sa tým môžeme zase zaoberať," tvrdí ministerka. 

Zamestnanci vo svojich názoroch zotrvávajú. Obrátili sa na Národný inšpektorát práce.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

08:35 SUPERMAMA
09:50 Súdna sieň
10:55 Súdna sieň
08:45 Simpsonovci XVI.
09:10 Simpsonovci XVI.
09:55 LUCKY ROOM
08:10 Panelák
09:35 JAG V.
10:55 Tequila a Bonetti
08:50 Barbapapa II.
09:00 Rozprávky z machu a papradia
09:10 Zubor Pompík
07:50 Příběh jedné jízdy
09:50 Skleněný zámek
12:05 Anděl v utajení