V Zadare ponúkali bryndzové halušky a púšťali slovenské ľudovky

V Zadare ponúkali bryndzové halušky a púšťali slovenské ľudovky

ZADAR / Už vám niekedy pri Jadrane ponúkli bryndzové halušky a popri tom vám do ucha vyhrávali slovenské ľudovky? v sobotu ste to mohli zažiť. V rámci akcie s názvom Slováci Zadaru našinci žijúci v Chorvátsku ukázali domácim a turistom slovenské tradície.

Dar pre mesto Zadar. Nielen bryndzové halušky či borovička. Slováci, ktorých rodiny žijú v Chorvátsku po stáročia, chceli takto Chorvátom, ako aj turistom, ukázať aspoň kúsok Slovenska. "Moja rodina žije v Chorvátsku 130 rokov," hovorí Chorvátka so slovenskými koreňmi. 

"Ja som Slovenka, pôsobím tu, som hrdá na svoje korene ale Zadar je mojím druhým domovom, a preto si prajem, aby práve tu naši Slováci odprezentovali každý kúsok našej kultúry," hovorí Monika Sunara, organizátorka akcie a predsedníčka združenia Oko Jadrana. 

Oči aj uši domácich a aj turistov potešili slovenské folklórne piesne či tance. Podporiť Slovákov prišiel aj Roman, ktorý žije a pracuje v Primoštene. "Dobre sme si zaspomínali, na slivovicu sme prišli a na halušky," smeje sa Roman. "Máme s vami rovnaké korene, tak to hovoríme na Dalmácii," tvrdí obyvateľ Zadaru. Združeniu Oko Jadranu pomáha aj poslanec pre českú a slovenskú menšinu v chorvátskom parlamente. On sám má k naším tradíciám veľmi blízko. "Moja rodina sem prišla pred 200 rokmi z Česka, takže ja som piata generácia," uviedol poslanec Vladimír Bilek.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas II.
18:30 TIPOS INFO
18:35 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas II.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha
18:05 Požiarnik Sam X.
18:25 Jahôdka a jej kamaráti III.
18:45 Viking Vicky
18:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
20:15 FILM MĚSÍCE: PREMIÉRA: Kincsem – stávka na pomstu
22:25 Nebezpečná laskavost