V Zadare ponúkali bryndzové halušky a púšťali slovenské ľudovky

V Zadare ponúkali bryndzové halušky a púšťali slovenské ľudovky

ZADAR / Už vám niekedy pri Jadrane ponúkli bryndzové halušky a popri tom vám do ucha vyhrávali slovenské ľudovky? v sobotu ste to mohli zažiť. V rámci akcie s názvom Slováci Zadaru našinci žijúci v Chorvátsku ukázali domácim a turistom slovenské tradície.

Dar pre mesto Zadar. Nielen bryndzové halušky či borovička. Slováci, ktorých rodiny žijú v Chorvátsku po stáročia, chceli takto Chorvátom, ako aj turistom, ukázať aspoň kúsok Slovenska. "Moja rodina žije v Chorvátsku 130 rokov," hovorí Chorvátka so slovenskými koreňmi. 

"Ja som Slovenka, pôsobím tu, som hrdá na svoje korene ale Zadar je mojím druhým domovom, a preto si prajem, aby práve tu naši Slováci odprezentovali každý kúsok našej kultúry," hovorí Monika Sunara, organizátorka akcie a predsedníčka združenia Oko Jadrana. 

Oči aj uši domácich a aj turistov potešili slovenské folklórne piesne či tance. Podporiť Slovákov prišiel aj Roman, ktorý žije a pracuje v Primoštene. "Dobre sme si zaspomínali, na slivovicu sme prišli a na halušky," smeje sa Roman. "Máme s vami rovnaké korene, tak to hovoríme na Dalmácii," tvrdí obyvateľ Zadaru. Združeniu Oko Jadranu pomáha aj poslanec pre českú a slovenskú menšinu v chorvátskom parlamente. On sám má k naším tradíciám veľmi blízko. "Moja rodina sem prišla pred 200 rokmi z Česka, takže ja som piata generácia," uviedol poslanec Vladimír Bilek.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:20 Šanghajskí rytieri
15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
14:30 VŠETKO ČO MÁM RÁD
16:00 Pes menom Hubert
18:05 Späť v hre
14:00 OCHRANCOVIA
15:00 OCHRANCOVIA
15:55 X Factor Veľká Británia XIV.
14:30 Sherm a jeho mikróby
14:45 Ferdo Mravec
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
13:10 Prázdniny za všechny prachy
15:05 Ohňostroj lásky
16:40 Prázdniny!