V Zadare ponúkali bryndzové halušky a púšťali slovenské ľudovky

V Zadare ponúkali bryndzové halušky a púšťali slovenské ľudovky

ZADAR / Už vám niekedy pri Jadrane ponúkli bryndzové halušky a popri tom vám do ucha vyhrávali slovenské ľudovky? v sobotu ste to mohli zažiť. V rámci akcie s názvom Slováci Zadaru našinci žijúci v Chorvátsku ukázali domácim a turistom slovenské tradície.

Dar pre mesto Zadar. Nielen bryndzové halušky či borovička. Slováci, ktorých rodiny žijú v Chorvátsku po stáročia, chceli takto Chorvátom, ako aj turistom, ukázať aspoň kúsok Slovenska. "Moja rodina žije v Chorvátsku 130 rokov," hovorí Chorvátka so slovenskými koreňmi. 

"Ja som Slovenka, pôsobím tu, som hrdá na svoje korene ale Zadar je mojím druhým domovom, a preto si prajem, aby práve tu naši Slováci odprezentovali každý kúsok našej kultúry," hovorí Monika Sunara, organizátorka akcie a predsedníčka združenia Oko Jadrana. 

Oči aj uši domácich a aj turistov potešili slovenské folklórne piesne či tance. Podporiť Slovákov prišiel aj Roman, ktorý žije a pracuje v Primoštene. "Dobre sme si zaspomínali, na slivovicu sme prišli a na halušky," smeje sa Roman. "Máme s vami rovnaké korene, tak to hovoríme na Dalmácii," tvrdí obyvateľ Zadaru. Združeniu Oko Jadranu pomáha aj poslanec pre českú a slovenskú menšinu v chorvátskom parlamente. On sám má k naším tradíciám veľmi blízko. "Moja rodina sem prišla pred 200 rokmi z Česka, takže ja som piata generácia," uviedol poslanec Vladimír Bilek.

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

23:10 Ženích na úteku
01:10 Abraham Lincoln: Lovec upírov
03:20 Krimi
23:20 Tequila a Bonetti
00:25 SVET POD HLAVOU
01:50 Hviezdna brána II.
23:05 Jedna svadba, jeden pohreb
00:00 Vraždiace páry VIII.
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:55 Zabi nudu! II.
00:00 Ovečka Shaun IV.
00:10 Dážďovečky
22:15 Gringo: Zelená pilule
00:05 Co víc si můžu přát
02:05 Město 44