Koniec dvojitej kvality potravín. Začína sa medzinárodné testovanie

Koniec dvojitej kvality potravín. Začína sa medzinárodné testovanie

BRATISLAVA / Naši hygienici čoskoro začnú s testovaním kvality potravín podľa európskych pravidiel. Výber vzoriek, odber vzoriek aj samotné testovanie bude vo všetkých členských európskych štátoch rovnaké. Európska komisia vypracovala jednotnú metodiku testovania, aby tak zamedzila spochybňovaniu výsledkov pri dvojitej kvalite potravín a výrobcov mohla postihovať.

Pred viac ako šiestimi mesiacmi štátna veterinárna a potravinová správa skontrolovala 33 výrobkov, ktoré inšpektori nakúpili v Bratislave, v Senci a vo Viedni. Približne u polovice testovaných produktov boli zistené rozdiely - u šunky nižší podiel mäsa, u pizze chudobnejšia obloha.

Koniec dvojitej kvality 

Tomu je koniec. Ak aj výrobcovia nebudú predávať rovnakú kvalitu musia o tom minimálne informovať. "Áno, ak bude na trhu od výrobcu aj rozdielna kvalita, výrobca ju bude musieť označiť a popísať," informuje Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárskej a potravinovej správy. "Vytvorenie smernice o metodike testovania je veľkým krokom. Nastavuje pravidlá pri výbere vzoriek a pri postupe testovania," vysvetľuje ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. 

Na vytvorení metodiky testovania potravín sa spolu podieľalo aj Slovensko. "To testovanie je odlišné, ako sme robili my doteraz. Hlavne čo sa týka výberu vzoriek a postupu výberu. S čím nesúhlasíme sú senzorické pozorovania, pretože trvajú na tom, aby sa to testovalo len v piatich laboratóriách a my nebudeme výrobky posielať do Holandska. Ešte máme jedno sedenie, toto sa snáď upraví," vraví Matečná. K schváleniu by malo prísť koncom tohto mesiaca.

Začíname s testovaním

Naše laboratória sú vraj vybavené výborne, spĺňajú európske normy a preto testovať podľa európskych pravidiel sa začne na Slovensku čoskoro. Malo by k tomu dôjsť už začiatkom školských prázdnin. 

Následne sa do konca roka 2018 uskutoční v celej Európe spoločný porovnávací test potravín a výsledky sa zverejnia. Je teda na výrobcoch či rovnakú kvalitu ponúknu všetkým európskym štátom alebo kvalita bude rozdielna avšak kupujúci si to prečíta na obale.

Pozrite si súvisiacu archívnu reportáž:  

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:30 NOVINY
18:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:20 Simpsonovci XIX.
17:45 Rýchla rota Chipa a Dala
18:10 Dovidenia, stará mama !
17:30 X Factor Veľká Británia XIV.
19:00 Kuriér
20:10 Doktori II.
17:25 Krtko
17:40 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
16:50 Ve stínu slávy
18:25 American Teen
20:15 Prázdniny!