Tvrdý odkaz pre politikov od reperov

11.03.2018 19:55 Noviny.sk Slovensko

Tvrdý odkaz pre politikov od reperov

BRATISLAVA / Ich slová sú ako britva a ich rýmy plieskajú ako bič. Známi reperi vo svojich skladbách poriadne nakladajú politikom a vyjadrujú sa k aktuálnej situácii tak, ako to vedia najlepšie - hudbou.

Branislav Kováč, ktorý je známy najmä pod umeleckým menom Vec je slovenský reper, DJ, hudobný producent a moderátor. Hudobný veterán je mnohými označovaný ako legenda slovenského hip-hopu. Jeho skladba na aktuálnu situáciu sa volá Krv:

Na jej konci je veľmi osobné venovanie, ktorý dopĺňa aj ospravedlnenie: "Túto skladbu venujem Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, ktorí boli zavraždení vo februári 2018 vo vlastnom dome v obci Veľká Mača na Slovensku. Prosím Vás prepáčte, že sme Vás nedokázali ochrániť."

Ani Michalovi Dušičkovi, ktorého poznáte pod umeleckým menom Majk Spirit nie je súčasný stav a vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ľahostajná. Práve naopak. A preto z jeho dielne vzišla skladba Chceme pravdu:

Politika sa v skladbách reperov objavuje pomerne často. Vlani otriasali spoločnosťou Mečiarove amnestie a filmová snímka Únos. Titulnú pieseň k nej zložilo hudobné duo Kali a Peter Pann. Z textu pesničky Pravda je len jedna mnohých stále mrazí:

;list=RDjHID9j8_ox8

Na rovnakú tému repoval aj hudobník, ktorý si umelecky hovorí Tono S.. Skladba s názvom Neublížil som okrem iného zachytáva aj slová pesničky Vladimíra Mečiara, ktorú spieval počas svojej televíznej politickej rozlúčky:

Úplným začiatkom hudobných protest skladieb v moderných dejinách Slovenska je ale aj tak kapela Tublatanka a ich mega hit Pravda víťazí:

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

11:45 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
14:05 Warcraft: Prvý stret
16:45 NA CHALUPE
12:55 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:30 POLICAJTI V AKCII
15:40 ADVENTNÁ VÝHRA
12:00 Hooten a Lady: Lovci pokladov
14:05 INKOGNITO
15:15 INKOGNITO
13:10 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
13:20 Bratia Flubovci
13:45 Mestečko Wackaville
13:00 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
15:05 Nejkrásnější den
17:05 Tankový prapor