Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Reformná zmluva neoslabí pozíciu Slovenska
Zdielať na

Reformná zmluva neoslabí pozíciu Slovenska

Zdroj: SITA/Nina Bednáriková

SNS za zmluvu v parlamente zahlasuje, lebo robí úniu životaschopnejšou. Naopak, KDH za návrh hlasovať nebude, lebo SR sa zmluvou vzdá kompetencií.

Európska reformná zmluva neoslabí pozíciu Slovenska a jeho kompetencie neodovzdá do Bruselu, povedal v relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 predseda parlamentného zahraničného výboru Boris Zala (Smer-SD).

Podľa neho, členstvo v únii posilňuje suverenitu a pozíciu Slovenska. Zmluva podľa exministra zahraničných vecí a poslanca NR SR Eduarda Kukana (SDKÚ-DS) obsahuje princíp flexibility - kompetencie sa neodovzdávajú len do Bruselu, ale aj späť. Ako poukázal, EÚ by mala vďaka zmluve fungovať efektívnejšie, rýchlejšie a racionálnejšie a posilní sa pozícia národných parlamentov.

Príprava návrhu európskej Reformnej zmluvy trvala šesť rokov, ide o zmeny zmluvy pôvodnej pätnástky. Bez nej by sa Európska únia začala rozpadávať, povedal Zala. Kukan potvrdil, že EÚ potrebuje pravidlá hry, ak sa chce ďalej rozvíjať a nesúhlasí s kritikou, že únia bude diktovať malým štátom. Národné záujmy sú dôležité, ale dôležitejšie je fungovanie EÚ ako celku. Zmluvu sme podľa Kukana potrebovali a vítame ju. Mali by sa ňou odstrániť mnohé kritiky.

Zala tiež privítal modré karty, ktoré by mali regulovať azylovú politiku. Ide podľa neho o pozitívne riešenie, migrácia už nebude chaotická. Obsah zmluvy je podľa jeho slov v podstate totožný s ústavnou zmluvou, ktorá prešla v slovenskom parlamente.

Charta ľudských práv je síce len dodatkom k zmluve, nie jej súčasťou, ale vďaka nej sa občan bude môcť lepšie domáhať svojich občianskych práv. Aj Kukan potvrdil, že až 95 percent textu je totožných s predošlým a princíp rotácie eurokomisárov považuje za spravodlivý a vyjadril presvedčenie, že aj v užšom zložení bude únia fungovať dobre a efektívne.

Zala očakáva, že SDKÚ-DS podporí ratifikačný proces lisabonskej zmluvy a že za nebude hlasovať iba 90 poslancov ale demonštratívna väčšina. Prijatie si nevyžaduje referendá nikde okrem Írska. Podľa Kukana by ale Smer-SD nemal len čakať so založenými rukami, že zahlasujú, ale by mal rokovať so všetkými parlamentnými stranami, aby ich poslanci boli za prijatie návrhu zmluvy.

Stretnutie Roberta Fica s jeho maďarským kolegom Ferencom Gyurcsányom bolo úprimné stretnutie, uviedol Zala. Na prijatie dokumentu o Benešových dekrétoch podľa neho maďarská strana reagovala hystericky. Aj Kukan pochválil Ficovo pozvanie maďarského premiéra na Slovensko, aby sa upokojili vzťahy.

Vláde by sa dali vyčítať niektoré veci uviedol Kukan, ale pokiaľ ide o neoficiálne návštevy, to si k Slovensku nemôžu dovoliť. Chcelo by to len sofistikovanejšiu reakciu, dodal. Zala vyhlásil, že Slovensko reaguje adekvátne na Maďarskú gardu. Kukan by chcel, aby sme boli dôraznejší.

Ako povedal - ide o nehorázne veci a čuduje sa, že to maďarský právny poriadok dovolí. To, že gardu maďarský prezident László Sólyom bagatelizoval, je zlé. Nevhodné je aj to, že Maďari sa chodia na bilaterálne vzťahy vyplakávať do Európskeho parlamentu, vyhlásil Kukan.

Zdielať na

Najčítanejšie správy