Vlci roztrhali jalovice

14.10.2007 18:01 Noviny.sk Slovensko

Vlci roztrhali jalovice

Na severovýchode Slovenska svorka vlkov už druhý mesiac útočí na stáda pasúcich sa hospodárskych zvierat. Najnovšie zlikvidovala aj mladé teľatá, čo poľovníci považujú za výnimočné. Vraj si tak nahradili ovce, ktoré v okolí nie sú. VIDEO: vlci a roztrhané jalovice

Na lúke v Šemetkovciach neďaleko Svidníka zaútočili vlci na mladé jalovičky. Pozabíjali ich roztrhali a nechali ležať. Poľovníci si myslia, že sa stali obeťami výchovy mladých vĺčat namiesto oviec, ktoré s širokom okolí nikto nechová.

Tamojší poľnohospodári sú nešťastní. Ešte sa nestretli s tým, že by vlci zaútočili na hovädzí dobytok. Nevedia, ako majú zvieratá teraz chrániť, pretože je ešte skoro kravy zavrieť do maštale. Jeden z pastierov tvrdí, že videl svorku asi štyroch vlkov ako zaútočili na mladé teľatá. V priebehu dvoch týždňov takto zlikvidovali dokopy päť mladých jalovíc, ktoré boli určené na ďalší chov.

Všetci sa zhodujú v tom, že sa ešte s takým niečím nestreli. Vlci nezvyknú útočiť aj na hovädzí dobytok, výlučne na ovce. Podľa poľovníkov pravdepodobne ide o vlčicu s mláďatami, ktorá pred príchodom zimy učí mláďatá loviť. Predvádza im škrtiace kúsky, útok na živú zver, nielen to, ako prísť ku strhnutej koristi.

Zvyčajne si však na takéto útoky vlky vyberajú ovce. V tomto prípade konajú asi z núdze, lebo v okolí žiadneho stáda oviec jednoducho niet. Poľnohospodári sa boja, lebo v stáde majú okolo 500 kusov hovädzieho dobytka a netušia, či vlci opäť zaútočia. A pastieri s dokonca tvrdia, že istí si nemôžu byť ani tým, že nezaútočia na nich.

Pozrite si reportáž priamo z miesta činu dnes v Novinách TV JOJ o 19.30.

VIDEO: svorka vlkov a skaza, ktorá po nich zostala

Zdroj: joj.sk/Ruslana Kurilcová, Braňo Ondruš

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:55 Súdna sieň
08:00 Profesionáli
08:50 Profesionáli
07:05 Kutyil s.r.o. II.
08:20 Panelák
09:45 A.P.B.: Nová generácia
07:35 Príšerky zo skúmavky
07:50 Sníček
08:00 Okido II.
07:40 Láska na tři roky
09:30 Rande naslepo
11:30 Skvělý plán