Slovenské vládne špeciály budú odteraz k dispozícii všetkým Európanom

Slovenské vládne špeciály budú odteraz k dispozícii všetkým Európanom

BRATISLAVA / Nové vládne špeciály budú po novom môcť využiť všetci Európania, a to v prípade, že budú potrebovať našu pomoc. Slovensko sa totiž pripojilo do rakúsko-nemeckého projektu, prostredníctvom ktorého v prípade núdze, na požiadanie, naše lietadlá poskytneme.

Lietadlá slovenskej vládnej letky už po novom nebudú slúžiť iba na prepravu vybraných osôb. Airbus A 319 sa v priebehu niekoľkých desiatok minút totiž môže zmeniť na veľkú lietajúcu ambulanciu. "Celková kapacita by bola 69 miest, ale závisí od počtu lehátok, ktoré tu budeme mať nainštalované," povedal prezident Asociácie samaritánov Marcel Sedlačko. 

Ide o spoločný projekt Rakúska, Nemecka a Slovenska. V rámci neho môže ktorákoľvek krajina Európskej únie požiadať o pomoc. My sme s našou technikou pripravení do 12. hodín vyraziť a pomáhať kdekoľvek na svete, pri akýchkoľvek udalostiach.

Letka Ministerstva vnútra pritom na tento projekt poskytuje všetky svoje lietadlá. "K dispozícii budú štyri lietadlá, ktoré budú schopné prepraviť osoby z ohrozených oblastí, z toho dva airbusy sú vybavené zdravotníckym materiálom a technikou, ktorá bude schopná prepraviť ľahko až stredne ťažko zranených pacientov," uviedol hovorca Ministerstva vnútra Petar Lazarov.  

Nebudú to ale prvé skúsenosti vládneho špeciálu s prevozom zranených osôb. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:35 POLICAJTI V AKCII
11:35 DIVOKÉ KONE
09:35 Simpsonovci XIX.
10:05 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
12:10 SVET PODĽA EVELYN
08:35 Amerika má talent XII.
10:55 Kosti
12:00 Columbo
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
10:25 Požiarnik Sam X.
09:40 O(d)puštění
11:15 Jiný svět
13:00 American Teen