Česi si z nás berú príklad. Budú mať v televízii viac filmov v slovenčine?

Česi si z nás berú príklad. Budú mať v televízii viac filmov v slovenčine?

BRATISLAVA / Svitá nádej, že v českých televíziách už nebudú pozerať naše seriály a filmy dabované v českom jazyku. Zanikne tak bariéra medzi nami a našimi susedmi, ktorí nášmu jazyku prestávajú rozumieť.

Pre posilnenie vysielania programov v slovenčine v českých verejnoprávnych mediách sa vyslovil predseda českej poslaneckej snemovne Radek Vondráček počas pondelkovej návštevy Slovenska, kam zavítal na svoju prvú zahraničnú cestu vo funkcii šéfa dolnej komory českého parlamentu.

"Kým čeština na Slovensku je bežná a deti stále češtinu majú, pretože sledujú programy v televízii, tak deti v Čechách strácajú slovenčinu. Aby mimoriadne vzťahy, ktoré máme boli skutočne bratské a nemajú obdoby v Európe pretrvali, musíme napríklad aj priblížiť slovenčinu českým deťom," povedal Vondráček novinárom po schôdzke s podpredsedom Národnej rady Bélom Bugárom. 

Vondráček sa zmienil o vysielaní v slovenčine vo verejnoprávnych českých médiách. "Nemusí to byť len pre deti. Bavili sme sa aj o rôznych diskusných programoch," dodal.

Na Slovensku je možné vysielať v televízii pôvodné české filmy , pokiaľ nie sú špeciálne určené pre deti do 12 rokov. V Česku sa stalo praxou, že aj pôvodné slovenské filmy, ba aj rozprávky, dabujú do češtiny. Pre mladých Čechov sa aj preto slovenčina stala cudzím jazykom, ktorému už nerozumejú tak ako ich prarodičia. 

Spoločné oslavy

Vondráček s Bugárom hovorili taktiež o sérii spoločných česko-slovenských osláv pri príležitosti okrúhleho výročia, ktoré pripadajú na tento rok. "Sme rozhodnutí tento rok využiť v prospech dokázania toho, že navzdory pokojnému rozvodu, naše štáty spolupracujú takým spôsobom, že môžu byť príkladom aj pre ostatné štáty, taktiež v rámci Európskej únie," povedal Bugár.

Podobné voľby

Vondráček sa stretol aj s našim prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom. Obaja politici sa podľa Vondráčka zaujímali o české prezidentské voľby aj o hlasovanie poslaneckej snemovne o dôvere novej vlády premiéra Andreja Babiša. 

"Bavili sme sa o tom, že tieto voľby trochu pripomínajú slovenský model. Taktiež sme hovorili, že percentá vyzerali inak. Prezident Zeman mal väčší zisk v prvom kole a väčší náskok, ako tomu bolo na Slovensku. Úplne to porovnávať nejde," povedal Vondráček v súvislosti s porovnávaním priamej voľby prezidenta v Česku a na Slovensku, kde Kiska z pozície podnikateľa a osoby bez skúseností vo vysokej politike porazil v roku 2014 Fica, ktorý bol pôvodne považovaný za favorita.

Občas sa stane aj nám, že nevieme rozlíšiť spisovné a nespisovné slová v slovenčine. Ktoré to teda sú?

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Cez prsty
22:55 Nočné zvieratá
01:20 Neznámy vojak
20:25 Neznámy vojak
23:30 Machete
01:25 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
20:55 Myšlienky vraha
21:55 Hawaii 5.0 X.
22:55 Vraždy cez sviatky
21:05 Okido II.
21:25 Bob staviteľ
21:35 Krtko
20:15 Taxi 121
21:55 Karbon
23:50 Poznáš muže svých snů