Dobrá správa pre rodičky. Minister uvažuje o zrušení niektorých poplatkov pri pôrode

Dobrá správa pre rodičky. Minister uvažuje o zrušení niektorých poplatkov pri pôrode

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Minister zdravotníctva Tomáš Drucker zvažuje o zrušení niektorých poplatkov, ktoré platia rodičky pred pôrodom. Má ísť podľa jeho slov o zrušenie poplatku za epidurálku a prítomnosť otecka pri pôrode.

Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker to uviedol na otvorení zrekonštruovaného gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v bratislavskej nemocnici Ružinov.

Ministerstvo tento krok zvolilo v snahe o čo najväčšiu humanizáciu bolesti pri pôrode. "Rezort zdravotníctva je za to, aby v budúcnosti nebol poplatok pri takzvanej epidurálke. Rodička bude mať možnosť požiadať o epidurálku a bude to na zvážení lekára. Bude to dostupné a bez poplatku," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerstvo taktiež nevidí dôvod, prečo by rodičky mali platiť, aby mohol byť otec pri pôrode. "Ani pri iných zákrokoch nie je účasť či už rodinného príslušníka alebo osoby pri pacientovi spoplatnená," dodala Eliášová.

Epidurálka stojí podľa zistení televízie JOJ od 150 eur vyššie. Prítomnosť otca pri pôrode od 30 eur. "Poplatky sú len jedným zo systémových problémov v pôrodníctve, ich zrušenie považujeme za krok správnym smerom. Každá žena má právo mať pri pôrode blízku osobu a na tíšenie bolesti a štát má zabezpečiť, aby boli tieto služby dostupné bezplatne v každej nemocnici, bez ohľadu na zriadovateľa," myslí si Zuzana Krišková, členka združenia Ženské kruhy. 

Na východnom Slovensku sa rodička popálila počas pôrodu. Pozrite si archívnu reportáž:

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:50 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:05 Dobrá manželka VII.
05:50 IQ TAXI
06:15 Súdna sieň
05:20 Panelák
06:05 TIPOS INFO
06:15 Kutyil s.r.o. II.
05:40 Príšerky zo skúmavky
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Timothy ide do školy
05:45 Let’s Dance: Revolution
07:35 Zlatý holky
09:30 Belmondo