Jasno
Bratislava
Agáta
5.2.2023
Exministrov Janušeka a Štefanova uznal súd vinnými v kauze nástenkového tendra
Zdielať na
Slovensko

Exministrov Janušeka a Štefanova uznal súd vinnými v kauze nástenkového tendra

BRATISLAVA / Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes uznal exministrov za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova za vinných v kauze nástenkového tendra.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v stredu uznal exministrov za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova za vinných v kauze nástenkového tendra. Informuje o tom Denník N. Janušeka odsúdili na 12-ročný trest, Štefanov dostal 9 rokov. Navyše obaja musia zaplatiť pokutu 30-tisíc eur a majú 5-ročný zákaz povolania v orgánoch verejnej moci.

Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána J. a Igora Š. Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. Exminister Marián J. čelil obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. boli obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.

Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.

Na začiatku kauzy bol tender za 120 miliónov eur. Podľa prokuratúry bývalí ministri Marian Janušek a Igor Štefanov zmanipulovali verejnú zákazku na 120 miliónov eur tak, aby ju vyhralo vopred dohodnuté konzorcium firiem blízkych SNS. "O verejnom obstarávaní Marian Janušek neinformoval žiadnu inú sekciu na ministerstve. Podpísal zmluvu s konzorciom dodatočne, bez kontroly na právnom odbore a v rozpore so zákonom," povedala prokurátorka.

Súvisiace články

Najčítanejšie