Mikuláš
6.12.2022
Vedenie Volkswagenu očakáva, že odborári im predložia nové požiadavky
Zdielať na
Slovensko

Vedenie Volkswagenu očakáva, že odborári im predložia nové požiadavky

BRATISLAVA / Odborári sa s vedením spoločnosti Volkswagen Slovakia stretnú aj v sobotu, rokovať začnú o desiatej. Informovali o tom na sociálnej sieti zástupcovia Moderných odborov Volkswagen. Dokedy budú sobotňajšie rokovania pokračovať, zatiaľ nie je jasné. Ostrý štrajk ale naďalej pokračuje, cez víkend však štrajkujúci ostanú doma.

 V prípade, že sa odbory na novej kolektívnej zmluve s vedením automobilky nedohodnú, plánujú prísť pred bratislavský závod aj v pondelok 26. júna.

"Naša ponuka je kombináciou percentuálneho navýšenia tarifných miezd a jednorázových platieb. Tým je vyváženejšia, keďže jednorázové platby sú v rovnakej výške pre všetkých zamestnancov nezávisle od tarifnej triedy," znie stanovisko spoločnosti Volkswagen Slovakia. 

"Tie jednorázové platby nepriniesli až taký efekt pre tých zamestnancov, ako sme aj my v minulosti mysleli, že tak bude. Takže toto je jeden z tých posledných bodíkov, ktorý budeme musieť dotiahnuť do konca," povedal predseda MOV Zoroslav Smolinský.

Predseda odborov Zoroslav Smolinský v piatok povedal, že majú pripravené nové návrhy, ktoré chcú zamestnávateľovi predstaviť. Vedenie podniku predložilo ponuku odborárom zvýšiť od 1. júna 2017 mzdy o 4,5 % a od 1. januára 2018 zvýšenie o ďalších 4,5 %.

Okrem toho navrhli vyplatiť zamestnancom jednorazovú platbu od 1. júna tohto roka vo výške 350 eur a ďalších 200 eur v auguste 2018. Odborári od 1. júna 2017 požadujú zvýšenie platov o 8,9 % a od 1. júna 2018 zvýšenie o ďalších 5 %, čiže celkovo o 13,9 %.

Celkový rozdiel, ktorý zamestnancom ponúka vedenie Volkswagen Slovakia počas 19-mesačného trvania kolektívnej zmluvy oproti požiadavkám odborárov, predstavuje 120 eur. Mesačne by tak zamestnanci automobilky mali na výplatných páskach o šesť eur menej, než žiadajú odbory.

"Ľudia si neželajú jednorazové platby, ľudia si jednoznačne želajú tarify. My vieme, že keď sú navýšené tarify, tak pre zamestancov je ozaj istota aj do budúcna, ale keď sú jednorazové platby, tak jediné, čo sa navyšuje, je priemerný zárobok," skonštatoval ešte v piatok Smolinský.

Súvisiace články

Najčítanejšie