Žije na ubytovni s postihnutým synom: Vyhrážajú sa mi smrťou

Žije na ubytovni s postihnutým synom: Vyhrážajú sa mi smrťou

BRATISLAVA / Chodí do práce, dostáva plat, ale i napriek tomu hrozí, že skončí na ulici aj so svojím vážne chorým synom. Pani Zuzana už tri roky čaká na to, či jej mesto pridelí nájomný byt, ktorý by dokázala splácať. Zatiaľ bývajú v ubytovniach s pochybnými susedmi.

Pani Zuzana je v ťažkej situácii. Sama sa musí starať o svojho sedemročného syna, ktorý je autista. Jeden plat nestačí na všetky výdavky, preto žiadala mesto o nájomný byt, ktorý by vedela splácať. Zatiaľ býva v ubytovni, ktorá má podľa svojich stanov poskytovať ubytovanie najmä týraným ženám a osamelým matkám. No bývať tam, je peklo.

Pochybní susedia

Hlavným dôvodom sú jej susedia, ktorý sa jej vyhrážajú a často ju napádajú. Domov chodí so strachom. "Začala ma kopať a byť pred mojim dieťaťom, ktoré má doteraz z toho traumu.  Vyhrážala sa mi pred ním, že ma zabije, zapichne nožíkom," hovorí o jednom z mnohých incidentov Zuzana. Situáciu zhoršuje aj to, že jej syn všetky tieto podnety veľmi ťažko znáša. Situácia vyhrotila až tak, že museli zasahovať policajti. Ubytovňa  ale zatiaľ nikoho nevysťahovala. Podľa slov magistrátu to riešia dohovormi.     

"Ide o dlhodobý konflikt medzi susedmi. Pani dostala možnosť bývať v inej izbe, na inom poschodí. Nakoniec si kľúče neprevzala," povedala Zuzana Onufer z Bratislavského magistrátu. Zuzana ale tvrdí, že v študentských a robotníckych ubytovniach jej izbu nechcú prenajať, pretože ma dieťa. Z platu, ktorý dostáva, si veľa toho dovoliť nemôže.

Veľmi malé možnosti

Zuzana si vie odložiť mesačne na bývanie iba 200 eur, ale to nestačí ani na prenájom malej garzónky. Stačilo by to na nájom v mestských bytoch, no tu sa dostávame k obrovskému problému hlavného mesta - získať také bývanie je takmer nemožné. Zuzana si žiadosť podala už pred tromi rokmi. Na čakačku sa dostala len preto, že jej syn je autista. Spolu s ňou však čakajú stovky ľudí. A byty sa uvoľňujú až po smrti nájomcov. "Je to na dlhé lakte a keď sa vyskytne akútny sociálny prípad, máme len pár možností," priznala zložitú situáciu Lucia Štasselová, mestská poslankyňa. 

Pani Zuzane na konci júna končí zmluva v ubytovni. Bojí sa tam ostávať dlhšie, no ešte viac sa bojí toho, že s chorým synom skončí na ulici. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:30 NOVÁ ZÁHRADA
06:10 DEDIČSTVO
07:30 Panelák
05:20 Hoď svišťom II.
05:50 POLICAJTI V AKCII
06:50 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:00 12 darů do života
07:05 Pomáda: Živě
09:25 Dobrodružství Hucka Finna