Jasno
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
V Afganistane sa pri výcviku zranil slovenský vojak
Zdielať na

V Afganistane sa pri výcviku zranil slovenský vojak

MÓSUL / V operácii Resolute Support v Afganistane bol dnes v dopoludňajších hodinách (miestneho času) zranený pri výcviku slovenský vojak. Bližšie informácie rezort obrany poskytne po informovaní rodiny príslušníka 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny.

Slovenský vojak, ktorý sa zranil pri výcviku v Afganistane, je mimo ohrozenia života. Príslušník 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny bol zranený v oblasti brucha. Podľa ministerstva obrany pravdepodobne úlomkami črepín. Vrtuľníkom ho previezol do poľnej nemocnice Role 2, kde je v súčastnosti hospitalizovaný.

Ministerstvo obrany uviedlo, že vojak sa zranil pri výcviku streľby z ručných zbraní. Rodinu vojaka už rezort informoval. "Vzhľadom na to, že ide o príslušníka 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, nie je možné zverejniť jeho identitu," uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Slovenská armáda má vojakov na misii aj na Cypre. Tento týždeň sa z mierovej misie UNFICYP na Cypre sa vrátilo 80 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, z toho päť žien, a dnes si v Taktickom krídle generálmajora Otta Smika na Sliači prevzali medaily za službu v mierových a pozorovateľských misiách. Agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.  

​Naše ozbrojené sily si počas svojho pôsobenia v zahraničných misiách a operáciách získali povesť spoľahlivého spojenca. „Aj samotná veľvyslankyňa Slovenskej republiky na Cypre Oksana Tomová sa vyjadrila, že naši vojaci sú maximálne spoľahliví a je hrdá, že v rámci tamojšieho medzinárodného prostredia sa o nich hovorí len v dobrom. Osobne chcem preto tiež poďakovať a vysloviť uznanie všetkým príslušníkom slovenskej jednotky UNFICYP," zdôraznil na Sliači štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. "Obidve komunity na Cypre si veľmi vážia našu prítomnosť na ostrove, pretože vedia, že im zaručujem mier,“ povedal podplukovník Stanislav Babnič, ktorý velil kontingentu, ktorý sa vrátil. V rámci aktuálnej rotácie sa slovenským vojakom podarilo urobiť niečo navyše. Nad rámec bežných pracovných povinností doručovali napríklad humanitárne zásielky, darovali krv či reprezentovali svoju krajinu a ozbrojené sily na športových podujatiach.  

Na Cypre pôsobí Slovenská republika takmer 16 rokov a doteraz sa v misii Spojených národov vystriedalo vyše 3 000 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 129 žien. Slovenský kontingent vedie Sektor 4 a v súčasnosti je v ňom 169 našich vojakov, z toho osem vojačiek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy